Kamera on-line

Nasz powiat od pięciu lat najbardziej rozwojowy na Opolszczyźnie. Za nami zgromadzenie jubileuszowe Związku Powiatów Polskich

Podczas jubileuszowego zgromadzenia Związku Powiatów Polskich, które odbyło się na Zamku Królewskim w Warszawie podsumowano 20-lecie istnienia powiatów, mówiono też o wyzwaniach, jakie czekają samorządy.

- Gdybyśmy mieli wybrać tą część samorządu terytorialnego uważanego na sukces, to najbardziej niedocenianą częścią są właśnie powiaty. To one są rusztowaniem dla kraju, na którym trzyma się całość konstrukcji – mówiła w Warszawie prof. Irena Lipowicz, niegdyś rzeczniczka praw obywatelskich, polska prawniczka i dyplomatka.

- Dziś stawiamy sobie dwa wyzwania, to infrastruktura drogowa i szpitale, czyli oba zagadnienia związane z bezpieczeństwem. Radzimy sobie, zdobywamy pieniądze z zewnątrz, ale wiemy też, że oczekiwania są znacznie większe. W naszym powiecie sporo udało się zrobić, ale tak jest nie tylko u nas, bo widzimy jak jest w innych powiatach, które również nieźle sobie radzą, mimo, że przecież nasze finansowanie jest dość ograniczone i tworząc budżet trzeba się mocno napracować – mówiła dziennikarzom starosta Małgorzata Tudaj.

O tym, jak radzą sobie powiaty pokazuje coroczny, prestiżowy ranking Związku Powiatów Polskich, gdzie klasyfikowane są najbardziej rozwojowe samorządy. Od pięciu lat powiat kędzierzyńsko-kozielski notowany jest w ścisłej czołówce, w tym roku zdobywając rekordową liczbę punktów przyznanych przez ekspertów. Przypomnijmy, samorząd powiatowy z Kędzierzyna-Koźla znalazł się na ósmym miejscu w kraju i niezmiennie od lat na pierwszym w województwie opolskim.

- Życzę, aby powiaty miały stabilne źródła finansowania i aby omijały je zawieruchy polityczne, samorząd to dobro wspólne, czyli jak najmniej polityki, a jak najwięcej skutecznego rozwiązywania problemów mieszkańców – mówił prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski.

Jednym z głównym punktów programu była uroczysta gala podczas której wyróżnieni zostali starostowie i prezydenci 20-lecia, a więc Ci samorządowcy, którzy od samego początku istnienia powiatów pełnią swoje funkcje. Wyróżniono także tych, którzy w 1998 roku odbierali akty erekcyjne powiatów i obecnie pełnią funkcję starosty.

Relacja TU

AL

jubi1.jpeg

jubi2.jpeg

jubi3.jpeg

×

Zapisz się do newslettera