Kamera on-line

W trosce o najmłodszych pacjentów. Sprzęt za miliony na dwóch oddziałach szpitala

Szpital w Kędzierzynie-Koźlu znacznie podniósł bezpieczeństwo zdrowotne swoich najmłodszych pacjentów. Najnowsze kardiomonitory trafiły właśnie na oddział neonatologii, dwa wysokiej klasy urządzenia przyjechały też na oddział laryngologii.

- Wartość całego projektu to kwota 2 mln zł. W tym dofinansowanie starostwa powiatowego na kwotę 350 tys. zł. Zdobyliśmy pieniądze z unii – poinformował dyrektor SP ZOZ Jarosław Kończyło.

- Na neonatologii przebywają najczęściej dzieci urodzone przed czasem, które mają problemy ze zdrowiem, dlatego kardiomonitory są nam bardzo potrzebne, dzięki nim widzimy jak oddychają, ale dostarczają nam też wielu innych danych o stanie zdrowia - tłumaczy kierownik oddziału Małgorzata Dylewska-Strzelecka.  

Dwa nowe urządzenia pojawiły się też na laryngologii, gdzie około 40 procent pacjentów w skali roku to dzieci, również z ościennych województw.

- Mamy nowy mikroskop klasy klinicznej, który nie tylko nagrywa obraz i zapisuje w pamięci, ale też sprzężony jest z torem wizyjnym, dzięki czemu asystenci biorący udział w badaniu widzą jak ono przebiega na monitorze, a nie tylko słyszą, co opowiada lekarz przeprowadzający badanie – podkreśla kierownik oddziału Grzegorz Duszel.

Drugim nowym urządzeniem na laryngologii jest fiberoskop, który sprzężony został z bardzo wysokiej klasy kamerą. Medycy potrafią od teraz zobrazować wszystkie ciężko dostępne zakamarki. – Niektóre powierzchnie po prostu łatwo przeoczyć, bo są bardzo trudno dostępne – mówi Grzegorz Duszel. Urządzenie jest bardzo przyjazne dla najmłodszych.

- Od dwóch lat mamy stabilną sytuację szpitala, a bezpieczeństwo zdrowotne jest najważniejsze, dlatego już od dłuższego czasu wyposażamy nasz szpital w najnowszy sprzęt, walczymy o pieniądze z zewnątrz, które szerokim strumieniem płyną do nas, bez nich nie udałoby się zrealizować projektów – mówiła Małgorzata Tudaj, starosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego.

- Podjęliśmy decyzję, że ci najmłodsi potrzebujący zasługują na szczególne wsparcie. Oddział neonatologii funkcjonuje jako jeden z nielicznych w województwie i radzi sobie dobrze. Obsługuje nie tylko nasz powiat, ale też mieszkańców z ościennych powiatów, a nawet województw - dodał wicestarosta Józef Gisman. 

Samorząd powiatowy i szpital chwalił wicemarszałek Roman Kolek. – Jednostka bardzo dynamicznie realizuje projekty unijne. Przed chwilą otrzymałem dobrą informację od marszałka Andrzeja Buły, który właśnie w Brukseli zasiada do stołu negocjacyjnego w sprawie dodatkowych pieniędzy dla opolskich szpitali. Już wiemy, że będzie to dodatkowe ponad 20 mln zł – powiedział wicemarszałek województwa.

AL

nowy2.jpeg

nowy1.jpeg

nowy4.jpeg

nowy5.jpeg

nowy6.jpeg

×

Zapisz się do newslettera