Za dwa lata ma ruszyć regularny transport Odrą

I Kongres Żeglugi Śródlądowej odbył się w Opolu. Partnerem wydarzenia było kędzierzyńskie starostwo powiatowe, a jego organizatorem wojewoda opolski.  Specjaliści, samorządowcy i politycy rozmawiali o rozwoju transportu rzecznego.

- Obecny rząd pracuje nad odrodzeniem transportu wodnego śródlądowego, który stanowi istotne wsparcie komunikacyjne dla gospodarki i jest motorem rozwojowym, jest też tani i efektywny – mówił w Opolu minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

- Opolszczyzna jest regionem, w którym tradycje żeglugi są niezwykle głęboko zakorzenione. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców planujemy przeniesienie znacznej części transportu lądowego na barki, co pozwoli rozładować ruch na drogach – zaznaczył wojewoda Adrian Czubak.

Ambitne plany rządu zbiegają się z planami powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, które dotyczą przebudowy kozielskiej przystani „Szkwał”. – Transport to jedno, ale my chcemy także wykorzystać potencjał rekreacyjny Odry, już teraz na przystani odbywa się wiele imprez sportowych. Mamy jednak świadomość, że oczekiwania są większe, dlatego w przyszłym roku przystań zostanie przebudowana – mówiła starosta Małgorzata Tudaj. - Staramy się w tej chwili o pieniądze z zewnątrz na to zadanie - dodał wicestarosta Józef Gisman.

- Będzie tam plaża, miejsce dla organizacji pozarządowych, tawerna, wypożyczalnia sprzętu, miejsce na koncerty i wydarzenia artystyczne – tłumaczy dr Ireneusz Wiśniewski, dyrektor CKPiU, które zarządza przystanią w Koźlu.

Minister Marek Gróbarczyk zapowiedział, że rząd chce by w miarę możliwości regularny transport Odrą ruszył w 2020 roku. Podkreślono też konieczność dokończenia budowy zbiornika Racibórz.

Kongres otworzył występ powiatowej orkiestry Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej z Kędzierzyna-Koźla, który nagrodzony został gromkimi brawami.

kon1.jpeg

kon2.jpeg