Kamera on-line

Popiersia wyjątkowych osobowości staną na placu Wolności

Rzeźby noblisty Roberta Kocha i dr Władysława Opolskiego, a także anonimowego chemika i kolejarza wkrótce staną na skwerze przed Starostwem Powiatowym w Kędzierzynie-Koźlu.

Powiat od pewnego czasu zabiegał o uhonorowanie znaczących dla naszej ziemi osób. Popiersie z wizerunkiem noblisty (Robert Koch w 1905 roku został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny za badania nad gruźlicą) wykonuje Jarosław Jasiński, artysta z Bierunia, którego dzieła zdobią pałace i zamki m.in. w Austrii oraz Niemczech. Specjalizuje się w rzeźbie figuralnej, konkretnie w popiersiach, których styl czerpie z baroku.

– Interesuję się historią i nauką. Niedawno dowiedziałem się, że Robert Koch, znany naukowiec i noblista, przed wojną pracował w szpitalu na terenie Sławięcic. Korzystając z ładnej pogody, przyjechałem do Kędzierzyna-Koźla, by wykonać jego popiersie – wyjaśnia artysta.

Pomysł Jasińskiego przypadł do gustu władzom powiatu. Starosta zaproponowała, by swoje dzieło pozostawił on na placu Wolności, a dodatkowo wykonał jeszcze inne rzeźby.

– Zamówiliśmy popiersie doktora Władysława Opolskiego oraz popiersie anonimowego kolejarza i anonimowego chemika. W ten sposób symbolicznie zamierzamy oddać hołd ludziom, którzy przyczynili się do rozwoju miasta – wyjaśnia Małgorzata Tudaj.

Dr Władysław Opolski był pierwszym po 1945 roku dyrektorem szpitala w Kędzierzynie-Koźlu, wybitnym chirurgiem, należał do grona najlepszych chirurgów na Opolszczyźnie. Był doktorem medycyny, przeprowadził setki bardzo poważnych operacji, wykształcił kadrę znakomitych lekarzy. Wszystkie popiersia zostaną opatrzone metalowymi tablicami, z których mieszkańcy będą mogli zaczerpnąć informacji na temat uhonorowanych postaci. Popiersie Roberta Kocha artysta przekaże powiatowi w prezencie, trzy kolejne dzieła będą sfinansowane przez samorząd.

al

Foto: Dr Robert Koch badał naturę gruźlicy oraz metody jej leczenia w szpitalu im. Augusta Hohenlohe w Sławięcicach.

44455265_1860857640650500_1526650815467487232_n.jpeg

 

×

Zapisz się do newslettera