Kamera on-line

Obchody setnej rocznicy powstania terenowych organów administracji wojskowej

Na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu odbyła się uroczystość z okazji Święta Terenowych Organów Administracji Wojskowej oraz 56-lecia funkcjonowania Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu.

Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu pułkownik Dariusz KAMINIÓW zaprosił z tej okazji między innymi Wojewodę Opolskiego, Marszałka Województwa Opolskiego, dowódców jednostek wojskowych z obszaru województwa i jednostek bezpośrednio współpracujących z WSzW. Gośćmi byli również przedstawiciele innych służb mundurowych, samorządowcy szczebla powiatowego, gminnego, byli Szefowie WSzW, byli i obecni podlegli Wojskowi Komendanci Uzupełnień z Opola, Brzegu i Kędzierzyna-Koźla wraz z żołnierzami i pracownikami wojska z tych komend.

Pułkownik KAMINIÓW, po przywitaniu gości, wygłosił odczyt na temat historii, teraźniejszości i zadań na przyszłość, jakie stoją przed wojewódzkimi sztabami wojskowymi i wojskowymi komendami uzupełnień. Następnie, wraz z Wojewodą Opolskim, wręczył patent oficerski i akt mianowania na wyższy stopień wojskowy żołnierzom rezerwy. Wręczał również odznaczenia i wyróżnienia tytułem honorowym, a także „Medale Pamiątkowe 100 Lat Niepodległości – 100 Lat Terenowych Organów Administracji Wojskowej”. Wśród wyróżnionych znalazła się starosta Małgorzata Tudaj.

Szef WSzW wręczył wyróżnionym żołnierzom ryngrafy ze znakiem Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu, a Wojskowi Komendanci Uzupełnień w Kędzierzynie-Koźlu i Opolu żołnierzom, pracownikom wojska ryngrafy ze znakiem Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kędzierzynie-Koźlu i Wojskowej Komendy Uzupełnień w Opolu. Wojskowy Komendant Uzupełnień w Brzegu wyróżnił swoich żołnierzy i pracowników wojska listami gratulacyjnymi. Uroczystość była również okazją do wręczenia odznak pamiątkowych Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu oraz uhonorowania ryngrafem pamiątkowym WSzW pracowników obchodzących jubileusze pracy.

Wojewoda Opolski Adrian CZUBAK w swoim przemówieniu odniósł się do historii Polski, kampanii wrześniowej i służby polskich żołnierzy. Pełnomocnik Marszałka Województwa Opolskiego Janusz WÓJCIK dzielił się z zebranymi radością ze zbliżającej się setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Uroczystość uświetnił występ Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Jakość wykonania i repertuar wywołały wśród gości burzę braw. Orkiestra wykonała między innymi pieśni patriotyczne, w tym „Marsz, marsz Polonia”, a także utwory zespołu ABBA. Największy zachwyt wzbudził „Marsz Radetzky’ego” Johanna Straussa. Uczestnicy uroczystości głośno klaskali w rytm Marsza, a Orkiestra nie miała już wątpliwości co zagrać na bis.

Źródło: Wojewódzki Sztab Wojskowy w Opolu.

100 lat1.jpeg

100lat2.jpeg

100lat3.jpeg

×

Zapisz się do newslettera