Kamera on-line

Otworzą ją w 2118 roku. Licealiści zakopali Kapsułę Czasu

Kapsuła czasu z przesłaniem dla przyszłych pokoleń została umieszczona przed kozielskim liceum. Zostanie odkopana za 100 lat. Na taki pomysł wpadli uczniowie ogólniaka.  Do kapsuły trafiły listy, wiersze, nagrania z radia, gazety.

List do potomnych skierowała starosta Małgorzata Tudaj. Oto jego fragment:

Kiedy otwieracie ten list jest rok 2118. Naprawdę trudno sobie wyobrazić jaki jest teraz świat, nasz powiat, miasto Kędzierzyn-Koźle. Czy stoi jeszcze most na Odrze w Bierawie? Jacy są teraz mieszkańcy powiatu? Czy na placu Wolności w Kędzierzynie w południe słychać hejnał? My, pisząc te słowa nie znamy odpowiedzi na te pytania, ale jesteśmy pewni, że mimo upływu wielu lat łączy nas wspólna przeszłość oraz przyszłość. Powiat ma za sobą wiele zmian infrastrukturalnych, gospodarczych, przeszedł wizerunkową metamorfozę. Zmiany nie byłyby możliwe bez współpracy wielu środowisk, a także kreatywności wielu ludzi. To ich zapał, a nierzadko ogromna determinacja spowodowały, że nasz powiat całkowicie zmienił swoje oblicze.

Wszyscy zabierający głos zgodnie podkreślali wyjątkowy charakter spotkania, dzieląc się refleksjami na temat tego, co warto ocalić od zapomnienia i przekazać potomnym, jako rodzaj świadectwa naszych czasów. Młodzież zaprezentowała zawartość przygotowanych przez siebie mini kapsuł, podkreślając jednocześnie, co dla ludzi młodych stanowi rzecz wartą ocalenia od zapomnienia,  zasługuje na upamiętnienie i pozwoli wyobrazić sobie potomnym, jak i czym żyliśmy, co było dla nas ważne, zabawne, smutne czyli wyobrazić sobie po prostu, jacy byliśmy my – Polacy 2018. Uroczysty charakter tego spotkania podkreśliły także piosenki i wiersze zaprezentowane przez uczniów oraz cytaty dotyczące Polski i Polaków zdobiące specjalnie przygotowane na tę okazję drzewo.

„Polska to jest wielka rzecz!” - te słowa zaczerpnięte z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego stanowiły motto zorganizowanej 6 listopada w I LO w Koźlu uroczystości.

AL

W imieniu starosty list do potomnych odczytała kierownik wydziału oświaty Aurelia Stępień.

6 (2).jpeg

5 (2).jpeg

1Kapsuła.jpeg

2 (2) (2)kapsuła.jpeg

10 (2).jpeg

×

Zapisz się do newslettera