VIII edycja Powiatowego Konkursu Wiedzy Technicznej Potyczki z Techniką

Pod patronatem starosty powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, w Zespole Szkół  Technicznych i Ogólnokształcących w Azotach zorganizowano  już VIII edycję Konkursu Wiedzy Technicznej "Potyczki z Techniką 2018" dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. W dwudniowych zmaganiach wzięło udział  17 drużyn z naszego powiatu i powiatu krapkowickiego.

Celem konkursu „Potyczki z techniką” jest rozwijanie wśród uczniów gimnazjum i szkoły podstawowej zainteresowania wiedzą techniczną, podnoszenie poziomu kultury technicznej oraz zainteresowanie dalszym kształceniem w szkole o profilu technicznym.

Konkurs  otworzyli Józef Gisman – wicestarosta powiatu oraz Aurelia Stępień - kierownik wydziału oświaty.  W jury konkursu zasiedli: Piotr Brodaczewski - ETP S.A. Katowice, Zakład w Bierawie,   Paulina Motyka – Petrochemia–Blachownia S.A., Jerzy Karolewski - Tauron Dystrybucja S.A., oddział Opole, Elżbieta Bartoszek - KW OHP Opole, Punkt Pośrednictwa Pracy,  dr hab. inż. Mirosław Szmajda, dyrektor Instytutu Automatyki Politechniki Opolskiej,  Janusz Krzyżanowski  –   Jokey Plastik Blachownia oraz Maria Staliś - dyr. ZSTiO.

W I etapie zawodnicy rozwiązywali test składający się z 30 pytań z zakresu informatyki, podstaw techniki, fizyki, elektrotechniki, matematyki. Dodatkowo, uczestnicy odpowiadali na 10 pytań  z zakresu preorientacji zawodowej przygotowane przez E. Bartoszek z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej. Następnie, w etapie II, w poszczególnych pracowniach zawodowych 3-osobowe drużyny rozwiązywały zadania praktyczne, które przygotowali nauczyciele z ZSTiO - Adam Bugiel z Klubu Młodego Technika, a zadanie z elektroniki przygotował dr hab. inż. M. Szmajda z Politechniki Opolskiej razem z mgr inż. Bernardem Baronem.

Rywalizacja była zacięta i podobnie jak w poprzednich edycjach dopiero ostatnia konkurencja  pozwoliła wyłonić zwycięzców VIII edycji   "Potyczek z Techniką". Zadanie  polegało na utworzeniu z kartek papieru liny  i następnie podwieszeniu na tej linie odważników o różnym ciężarze.

Zwycięzcami VIII edycji  turnieju w kategorii: szkoła podstawowa zostali  uczniowie z PSP 12  przed  drużyną  z  PSP 19 i PSP nr 9. A w kategorii gimnazjum  uczniowie z Długomiłowic  przed  drużyną  z Gimnazjum nr 3 ( Szkoła Podstawowa nr 11) i PG 1 ( Szkoła Podstawowa nr 12) w Koźlu.

Nagrody (skrzynki narzędziowe, mierniki, słuchawki, głośniki, koszulki, zestawy  narzędzi, próbniki, gadżety firmowe), puchary  ufundowali  organizatorzy – Starostwo Powiatowe w K-Koźlu, ZSTiO  i partnerzy konkursu:  ETP S.A. Katowice Zakład w Bierawie, Politechnika Opolska, Jokey Plastik Blachownia, Opolska Komenda Wojewódzka OHP,  Petrochemia Blachownia S.A,  Tauron Dystrybucja S.A. oddział Opole, Klub Młodego Technika.

Oprac. al

po1.jpeg