Pierwsi w województwie. Ruszył "Prawnik dla Seniora"

Nasz powiat jest pierwszym samorządem województwie, w którym ruszył program „Prawnik dla Seniora”. Inauguracja programu odbyła się w poniedziałek w Starostwie Powiatowym w Kędzierzynie-Koźlu. To cykl konkretnych wykładów dla seniorów przygotowanych przez samorząd oraz stowarzyszenie OPPEN.

Niestety wciąż na rynku działa sporo podmiotów gospodarczych, które w znakomity sposób wykorzystują sytuację seniorów, oferując osobom starszym towary i usługi na bardzo niekorzystnych warunkach. Innym problemem dotykającym osoby starsze jest bagatelizowanie przez nie swoich problemów prawnych, co wynika często ze  strachu przed prawnikiem, urzędem czy policją.

- Dlatego tak ważna jest edukacja i rzetelna informacja. Postanowiliśmy wejść we współpracę ze stowarzyszeniem i realizować ten program, w który włączyły się jeszcze cztery inne samorządy na Opolszczyźnie – mówiła starosta Małgorzata Tudaj.

Poniedziałkowe zajęcia poprowadził adwokat dr Mariusz Hassa ze stowarzyszenia OPPEN.

- W części pierwszej omówione zostały kwestie związane z kodeksem postępowania administracyjnego, w tym sposoby załatwiania spraw w urzędach. W części drugiej wykładu wskazane zostały punkty nieodpłatnej pomocy prawnej prowadzone przez powiat oraz wyszczególnione zostały podmioty uprawnione do korzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej. Przedstawiony został też wykaz wymaganych dokumentów oraz zakres świadczonych usług – relacjonuje dr Mariusz Hassa.

Seniorzy to również grupa, która w sposób szczególny potrzebuje edukacji prawnej, ponieważ w porównaniu do młodego pokolenia, nie miała ona zajęć z zakresu prawa w szkołach, a także często nie potrafi korzystać z pomocy Internetu, a tym samym  nie ma nawet możliwości zapoznania się z aktualnie obowiązującymi przepisami.

W ramach akcji powiat chce również promować działalność Punktów Nieodpłatnej Pomocy Prawnej, które działają w naszym powiecie. Samorząd ma bowiem pełną świadomość, że sama edukacja prawna społeczeństwa nie wystarczy, konieczna jest bowiem zawsze indywidualnie wyciągnięta pomocna dłoń, pochylenie się nad konkretnym problem prawnym i pomoc w jego rozwiązaniu.

Relacja RADIA OPOLE TU

DSC_0844.jpeg