Kamera on-line

Szpital na tle innych wypada dobrze, ale finansowanie lecznic musi się zmienić

Nasz powiat był gospodarzem konwentu starostów województwa opolskiego. W starostwie rozmawiano o sytuacji w służbie zdrowia. Starostowie, którzy nadzorują szpitale powiatowe na Opolszczyźnie kolejny raz mocno zaapelowali o zwiększenie nakładów na jednostki. W konwencie wzięli udział: wicewojewoda Violetta Porowska, wicemarszałek Roman Kolek, z-ca dyrektora NFZ Beata Cyganiuk oraz dyrektorzy lecznic. Obecny był również poseł Ryszard Wilczyński.

- Brakuje pieniędzy, personelu pielęgniarskiego, lekarskiego oraz ratowników. Nasz samorząd robi co może, mamy podpisane porozumienia z uczelniami, ale to za mało, musimy rozwiązywać te problemy na poziomie rządowym. Wiele pielęgniarek jedzie za granicę, gdzie pracują za dużo większe pieniądze, ten problem się pogłębia - powiedziała starosta Małgorzata Tudaj.

Mimo to szpital w Kędzierzynie-Koźlu na tle innych jednostek w regionie wypada dobrze. Ogólne trendy są jednak niepokojące dla wszystkich.

- Zaprezentowane dziś materiały ze szpitali powiatowych pokazują, że wzrastają zobowiązania, a wyniki finansowe placówek są gorsze – mówił wicemarszałek województwa Roman Kolek.

1 kwietnia wchodzi nowy system ratownictwa medycznego. - To najważniejsze zadanie, które teraz realizujemy. Ale jesteśmy też w trakcie zakupu nowego sprzętu do szpitala i reorganizacji na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym – zaznaczył dyrektor SP ZOZ Jarosław Kończyło.  

Zdaniem samorządowców pieniądze jakie rząd chce przeznaczyć na finansowanie szpitali w najbliższych latach są zbyt małe, a to oznacza, że ich utrzymanie jeszcze bardziej spadnie na barki samorządów.

AL

DSC_1058.jpeg

DSC_1051.jpeg

DSC_1040.jpeg

DSC_1041.jpeg

×

Zapisz się do newslettera