Kamera on-line

Sukces kozielskich urologów. Eksperymentalna operacja w naszym szpitalu

Lekarze ze szpitala powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu dokonali wtórnego odtworzenia dróg moczowych u pacjenta ze zdiagnozowanym rakiem pęcherza. Skomplikowana operacja trwała sześć godzin, a chorego operował zespół dziesięciu urologów, anestezjologów oraz pielęgniarek. To niezwykle rzadkie operacje w skali kraju, rocznie przeprowadza się ich około pięciu. Również w Europie należą do zupełnej rzadkości. Pierwsza taka operacja w naszym szpitalu udała się, lekarze usunęli nieprawidłowe odprowadzenia moczu i ponownie przyłączyli nerki poprzez moczowody i fragment jelita do jamy brzusznej.

- Mężczyzna z powodzeniem wrócił do swojego normalnego życia, cieszy się dobrym zdrowiem, jeździ na rowerze, chodzi na zakupy, oczywiście jest okresowo kontrolowany – poinformował dr Piotr Dąbrowski.   

Na spotkaniu z dziennikarzami opowiedziano o tym, z jak dużym ryzykiem musieli się mierzyć kozielscy medycy i co było najtrudniejsze.

Można powiedzieć, że był to zabieg eksperymentalny. Dr Kędzierski jest wspaniałym ordynatorem, który sprzyja dobrym rozwiązaniom i dzięki niemu mamy możliwość wykonywania wyjątkowych operacji – dodał Piotr Dąbrowski.  

Zoperowany pacjent ma 60 lat. – Obecnie w medycynie istotny dla nas jest wiek biologiczny, czyli ogólny stan zdrowia pacjenta, a nie jego wiek. Pacjent w wieku 80 lat może być w dużo lepszym stanie niż 40-latek. Akurat w tym wypadku rokowanie pacjenta było dobre, dlatego podjęliśmy to ryzyko – zaznaczył Piotr Dąbrowski.  

AL

Na zdjęciu dr Piotr Dąbrowski, z-ca kierownika oddziału urologii oraz dyrektor szpitala Jarosław Kończyło.

DSC_0033.jpeg

 

×

Zapisz się do newslettera