Dom Dziecka i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie obchodzą w tym roku okrągłe jubileusze działalności

Dwa jubileusze świętowały placówki podległe powiatowi kędzierzyńsko-kozielskiemu. W tym roku 70 lat obchodzi kozielski Dom Dziecka, a 20 lat Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Była okazja do życzeń i gratulacji, a także podziękowań.

- Wiele dobrego słychać o waszym ośrodku, ale także Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, które jest wzorcową jednostką w województwie, nie tylko dzięki dyrektorowi i pracownikom, ale także dzięki pani staroście za co należą się podziękowania – mówiła wicewojewoda Violetta Porowska.

Podziękowania dla dyrekcji przekazał również wiceprezydent miasta Wojciech Jagiełło, a także Izabela Damboń-Kandziora z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

- Dziękuje wszystkim, którzy przez te dziesięciolecia, swoją codzienną pracą, sercem i zaangażowaniem, czynili to miejsce przyjaznym i bezpiecznym dla wychowanków. Do Domu Dziecka trafiają dzieci, których los zdążył już doświadczyć odbierając im rodzinę w wyniku tragedii bądź krzywdy, opieka nad takim młodym człowiekiem wymaga znacznie więcej niż tylko profesjonalnego przygotowania, tu potrzeba przede wszystkim empatii, wrażliwości i szczerej, serdecznej troski. To ogromny wysiłek, który sprawia, że pobyt w Domu Dziecka jest okresem pełnym nadziei, czasem zawierania nowych przyjaźni, umacniania wiary w siebie oraz zdobywania doświadczeń dających perspektywy rozwoju w dorosłym, samodzielnym życiu – zaznaczyła starosta Małgorzata Tudaj, która podziękowała również wicestaroście Józefowi Gismanowi, który przed laty z ramienia powiatu nadzorował obie samorządowe placówki.

Wszystkim pracownikom, wychowawcom osobiście dziękowały Ewa Miller, dyrektor Domu Dziecka i Marzena Nikiel z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Każdy z darczyńców otrzymał pamiątkową tabliczkę z podziękowaniami za wieloletnie wspieranie ośrodków. Są wśród niech nie tylko samorządowcy, ale także instytucje współpracujące jak kozielski sąd, czy szereg prywatnych firm, które przez lata sponsorowały Dom Dziecka.

Muzycznym akcentem był występ formacji „Obiboki” z Domu Pomocy Społecznej ze Sławięcic. Na końcu pierwszy, symboliczny kawałek jubileuszowego tortu odkroił Franciszek Bąkowski, najstarszy wychowanek Domu Dziecka, który na uroczystość przyjechał z Poznania. Wraz z gośćmi podzielił się też kilkoma historiami sprzed lat. Dla Franciszka Bąkowskiego kozielski ośrodek był czternastym z kolei, do którego trafił.

lata1.jpeg

lata2.jpeg