Kamera on-line

Goście z Węgier w Starostwie

W dniu 10 lipca Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie – Koźlu odwiedziła 45 osobowa grupa gości z partnerskiej gminy Reńskiej Wsi – węgierskiej Szendehely, z którą partnerstwo zawarto w 2006 roku.

W dniach 12 i 13 lipca br. w Reńskiej Wsi odbędą się obchody Święta Herbowego, które jak co roku będzie okazją do wspólnego świętowania mieszkańców wszystkich partnerskich gmin.
Młodzież z węgierskiej gminy przywitali Starosta Józef Gisman, Wicestarosta Marek Matczak i Przewodniczący Komisji Promocji Rady Powiatu Leon Piecuch. Opowiedzieli krótko o powiecie, zadaniach samorządu powiatowego w Polsce, współpracy zagranicznej oraz wysłuchali ciekawego referatu o wspólnych korzyściach przynależności naszych krajów do Unii Europejskiej.
Starosta Józef Gisman opowiedział węgierskim przyjaciołom swoją przygodę z młodości, kiedy to w trzyosobowej grupie na rowerze przemierzał węgierskie bezdroża i poznawał smak arbuzów. Leon Piechuch z kolei wspominał doskonałą współpracę z grupą węgierskich krwiodawców.

Młodzież z Szendehely po spotkaniu w Starostwie udała się do Koźla, gdzie wspólnie z pasjonatem lokalnej historii Romualdem Żabickim poznawała tajemnice starego grodu i twierdzy. To znakomita lekcja historii połączona ze zwiedzaniem i poznawaniem nieznanego dotąd regionu – stwierdzili po spotkaniu młodzi Węgrzy. W programie pobytu w Polce jest jeszcze zwiedzanie Opola i wizyta w Urzędzie Marszałkowskim. W ten oto sposób młodzi ludzie znad Balatonu poznają wszystkie szczeble samorządności w Polsce, a przede wszystkim cały Region Opolski.

Młodzież z gminy Szendehely na wspólnym zdjęciu ze Starostą Józefem Gismanem i Wicestarostą Markiem Matczakiem
×

Zapisz się do newslettera