Kamera on-line

Pod Pradziadem była znakomita zabawa. Zakończył się projekt „Zdrowo – transgranicznie i sportowo”

Dziękujemy Euroregionowi Pradziad i Unii Europejskiej za to, że mogliśmy zorganizować tak udany turniej i cały projekt dla dzieci i młodzieży

21 i 22 maja 2009 roku w Světlej Horze gospodarze tej czeskiej gminy gościli blisko setkę dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjów z całego Powiatu Kędzierzyńsko – Kozielskiego. Na boisku w tej malowniczej miejscowości rozegrano piąty i zarazem ostatni turniej młodych sportowców z Polski i z Czech w ramach mikroprojektu „Zdrowo – tansgranicznie i sportowo”.
Rozpoczęcie turnieju w Svetlej Horze

Piłka nożna była tą dyscyplina sportu, na którą wszyscy czekali. Wielokrotnie podczas kolejnych rozgrywek można było usłyszeć pytania dzieci i młodzieży z obu partnerskich stron: a kiedy zagramy z nimi w prawdziwą piłkę. Marzenie młodych piłkarzy spełniło się pod szczytem malowniczego masywu czeskiego Pradziada – symbolu całego Euroregionu, do którego należy zarówno Powiat Kędzierzyńsko – Kozielski – Beneficjent projektu, jak i jego partner Gmina Světlá Hora.

Ekipie sędziowskiej przewodniczył sędzia Czesław Sokołowski

W pierwszym dniu turnieju – przeznaczonym dla dzieci ze szkół podstawowych uczestniczyły łącznie cztery drużyny: z Republiki Czeskiej: ZŠ Světlá Hora oraz ZŠ Bruntál a z Polski: Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 18 z Kędzierzyna – Koźla oraz PSP Pawłowiczki.
W drugim dniu zagrały gimnazja: z Czech odpowiednio starsze roczniki ZŠ Světlá Hora oraz ZŠ Bruntál (w Republice Czeskiej nie ma odpowiedników polskich gimnazjów), a z Polski Publiczne Gimnazjum z Polskiej Cerekwi oraz PG Bierawa.

W pierwszym dniu szczęście uśmiechnęło się do ekipy chłopców z Pawłowiczek, którzy grając do ostatniego gwizdka zdobyli pierwsze miejsce w tabeli pokonując w ostatnim meczu Bruntál 4 ÷ 0. Drugie miejsce przypadło gospodarzom, trzecie sąsiadom z pobliskiego Bruntálu, a czwarte miejsce zajęła podstawówka z Cisowej.
W drugim dniu najlepsi okazali się gospodarze ze Světlej Hory, przed Bruntálem i Polską Cerekwią. Tuż za podium uplasowało się gimnazjum z Bierawy.
Wyniki turnieju były więc sprawiedliwe dla obu partnerów projektu, gdyż każdy z nich przywiózł do domu upragnione złoto. Nagrody czekały zresztą na każdego uczestnika zawodów, gdyż głównym założeniem przedsięwzięcia była przede wszystkim dobra zabawa. Tej nie brakowało na żadnym z pięciu spotkań polsko – czeskich. Wicestarosta Kędzierzyńsko - Kozielski Marek Matczak i Burmistrz Světlej Hory Vaclav Vojtisek podsumowując zawody powiedzieli, że było „zdrowo”, bo nikt nie doznał poważnych kontuzji, „transgranicznie” – bo graliśmy po obu stronach granicy, a przede wszystkim „sportowo” bo ducha sportowej walki nie zabrakło nikomu.

Radość młodych piłkarzy z Pawłowiczek, którzy wygrali turniej podstawówek
Drugą ekipą wśród podstawówek byli przedstawiciele PSP Nr 18 z Kędzierzyna-Koźla - Cisowa
Przed ostatnim meczem turnieju, w którym PG Polska Cerekiew zagrało z ZS Bruntal. Sędziowali: Czesław Sokołowski, Jan Pankala oraz Daniel Mochnik

Turniej w Czechach był ostatnim turniejem w ramach projektu. Łącznie w sportowych zmaganiach i wspólnej zabawie podczas wszystkich turniejów uczestniczyło blisko sześćset młodych ludzi z obu stron granicy. Był on wspaniałym przeżyciem dla niejednego młodego sportowca, który mógł poznać umiejętności swoich kolegów z drugiego kraju i po prostu z nimi się zaprzyjaźnić. Największym sukcesem i spełnieniem założeń były nieustające pytania do organizatorów i opiekunów grup: „proszę pana (pani), a kiedy znowu razem zagramy”.

Całość projektu nie doszłaby do skutku, gdyby nie dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Pradziad. Wszystkim tym, którzy przyczynili się do tej wspaniałej zabawy i radosnych spotkań młodych ludzi - serdecznie dziękujemy. 

Podsumowania turnieju a zarazem całości projektu dokonali Wicestarosta Powiatu Kędzierzyńsko - Kozielskiego Marek Matczak oraz Burmistrz Svetlej Hory Vaclav Vojtisek
Pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników turnieju na zakończenie drugiego dnia

 

×

Zapisz się do newslettera