Kamera on-line

Mimo deszczu mieszkańcy znakomicie się bawili. Wielkie święto na placu Wolności

Powiat ma powody do świętowania i nie jest nim tylko obchodzone w tym roku 20-lecie samorządu. Dynamiczny rozwój widać właściwie we wszystkich dziedzinach, na które wpływ mają władze powiatu.

Uroczystość rozpoczęła się od odsłonięcia wyjątkowych rzeźb na placu Wolności. Popiersie anonimowego kolejarza odsłonił Grzegorz Nowakowski – kolejarz, który nie krył dumy. Przed popiersiem stanął właściwie cały poczet reprezentacyjny kolejarzy. Kolejnym popiersiem był anonimowy chemik. Odsłonił je Sławomir Lipkowski, prezes Grupy Azoty ZAK S.A. Rzeźbę dr Roberta Kocha, noblisty, który pracował nad lekiem na gruźlicę w szpitalu w Sławięcicach odsłonili wspólnie starosta Małgorzata Tudaj i wicestarosta Józef Gisman. Ostatnią rzeźbą był Władysław Opolski, wybitny chirurg, pierwszy dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu po roku 1945. Odsłonił ją syn – Jacek Opolski, który nie krył łez.

 – Bez kolei trudno mówić o rozwoju dawnego Kędzierzyna, bez chemii nie ma co mówić w ogóle o gospodarczym Kędzierzynie-Koźlu w takiej postaci jak dziś. Dr Robert Koch jest noblistą, pracował w naszym powiecie, a o Władysławie Opolskim do dziś krążą legendy. Te rzeźby to marzenie nie tylko moje, ale wielu mieszkańców. To postacie historyczne, a bez znajomości historii trudno tworzyć przyszłość – podkreśliła starosta Małgorzata Tudaj, inicjatorka powstania popiersi.

Starosta Małgorzata Tudaj oraz wicestarosta Józef Gisman otrzymali specjalne odznaczenia nadane przez Związek Powiatów Polskich, największą organizację samorządową w kraju. Wręczył im je starosta strzelecki Józef Swaczyna, jednocześnie szef komisji rewizyjnej Związku Powiatów Polskich. Samorząd z Kędzierzyna-Koźla jest aktualnie drugim najprężniejszym samorządem w kraju (ranking ZPP). Głos zabrali m.in. przewodnicząca Rady Powiatu Danuta Wróbel, skarbnik miasta Joanna Hariasz, a także wójtowie poszczególnych gmin - Krzysztof Ficoń, Rajmund Frischko, Tomasz Kandziora i Piotr Kanzy.

Na scenie zaprezentował się m.in. chór powiatowy Kandersino, a potem zespół Czerwone i Czarne, który zagrał największe hity sprzed lat. Grupa z Kędzierzyna-Koźla zaczęła jubileuszowo, od przeboju „Dwudziestolatki”. Zaraz po nich scenę ogarnęła Formacja Chatelet. Znany w Polsce kabaret rozbawił publiczność do łez. K.A.S.A zagrał największe letnie przeboje. Gwiazdą wieczoru była grupa LemON. Publiczność tak pokochała ich występ, że nie chciała wypuścić zespołu ze sceny. Igor Herbut sprawił wszystkim niespodziankę i wystąpił w koszulce z napisem „Kędzierzyn-Koźle”. Galę z okazji 20-lecia powiatu poprowadzili Adam Lecibil i Radek Skowron.

al

Zdjęcia i filmy na Facebooku powiatu.

IMG_5017.jpeg

wyróżnienia.jpeg

IMG_5082.jpeg

IMG_2229.jpeg

×

Zapisz się do newslettera