Kamera on-line

17 września 1939. Od tej pory Polska musiała stawić czoła dwóm potężnym agresorom

Od mszy za Ojczyznę rozpoczęły się uroczystości upamiętniające rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę,  rocznicę zsyłki Polaków na Sybir w latach 1940-1956 oraz powołania Sił Zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego. Po nabożeństwie, które odprawiono w kościele na os. Piastów w Kędzierzynie-Koźlu, uczestnicy udali się po kamienie pamięci, by oddać hołd pomordowanym rodakom. Tam też odbyła się część oficjalna obchodów zorganizowanych przez starostwo powiatowe.

- Spotykamy się dziś w tym szczególnym miejscu - przy kamieniach pamięci „Zesłańców Sybiru”, „Żołnierzy Państwa Podziemnego Armii Krajowej”, „Zbrodni Katyńskiej”, by oddać hołd bohaterom i ofiarom tragicznych wydarzeń II wojny światowej. 17 września 1939 roku Armia Czerwona napadła na Polskę łamiąc tym samym pakt o nieagresji. Od tej pory Polska musiała stawić czoła dwóm potężnym agresorom… i tak, jak nie złożono broni w obliczu natarcia 1 września, tak nie zrobiono tego również dwa tygodnie później. Siły zbrojne Polskiego Państwa Podziemnego stawiały czynny opór, walka zeszła do podziemia, ale trwała! Koniec wojny, którego doczekano w 1945 roku, nie był niestety końcem okupacji rosyjskiej. Dopiero od 30 lat możemy mówić otwarcie o tragicznych faktach naszej historii, będących okrutnym dziełem sowietów, takich jak masowe deportacje Polaków na Sybir – mówił wicestarosta powiatu Józef Gisman.

Enkawudziści bezprawnie i brutalnie wkraczali do polskich domów, wyprowadzając stamtąd ludzi prosto do taborów kolejowych, które wywiozły ich w głąb Rosji. Często po śmierć. Los taki dzieliło setki tysięcy Polaków. Wielu z nich nie przeżyło katorżniczej pracy i panujących tam nieludzkich warunków. Wielu z nich zostało tam na zawsze.

W imieniu władz miasta głos zabrał sekretarz Zbigniew Romanowicz. W uroczystości wzięła też udział przewodnicząca Rady Powiatu Danuta Wróbel oraz przewodniczący Rady Miasta Ireneusz Wiśniewski. Sejmik samorządu wojewódzkiego reprezentował radny Bogdan Tomaszek. Nie zabrakło też radnych rady miasta i powiatu, przedstawicieli szkół, służb mundurowych, organizacji kombatanckich, Kresowian, stowarzyszeń patriotycznych i młodzieży.

AL

17września6.jpeg

17września4.jpeg

17 września5.jpeg

17września7.jpeg

17września3.jpeg

 

×

Zapisz się do newslettera