Kamera on-line

Nasz powiat na Opolszczyźnie nie ma sobie równych

Powiat kędzierzyńsko-kozielski dziewiątym samorządem w kraju, który najlepiej inwestuje pieniądze z Unii. Pismo samorządowe Wspólnota i Uniwersytet Warszawski podczas Gali Inwestorów Samorządowych w Katowicach, nagrodzili najprężniejszych. Wśród nich także samorząd województwa opolskiego, który zdobył drugie miejsce w Polsce i jest tym samym liderem inwestycji krajowych.

- Ten ranking to twarde dane, na których się opieramy, krótko mówiąc nie mieszamy w nim, dlatego jest tak wiarygodny - mówił Andrzej Gniadkowski, z-ca redaktora naczelnego Wspólnoty.

Nasz powiat w kategorii ilości środków wydawanych na remonty dróg nagrodzony został jako jedyny samorząd tego szczebla z całego województwa opolskiego. Miasto Kędzierzyn-Koźle w swojej kategorii zajęło 71 miejsce w kraju. W prezentowanym zestawieniu prześwietlono dotacje ze środków europejskich, z jakich korzystały samorządy w Polsce od 2014 roku (od momentu trwającej cały czas perspektywy budżetowej UE), przeznaczonych na inwestycje transportowe, czyli drogi. Uzasadnieniem tego wyboru jest fakt, że ten dział obejmuje największą część funduszy unijnych, jakie pozyskują polskie jednostki.

Ranking przygotowywał prof. Paweł Swianiewicz, kierownik Katedry Rozwoju i Polityki Lokalnej Uniwersytetu Warszawskiego wraz z zespołem eksperckim. W sumie od 2014 roku samorządy wykorzystały 57,5 miliarda zł z funduszy unijnych. Historycznie najwyższe wartości odnotowano w przypadku powiatów.

- Włożyliśmy sporo wysiłku w to, by pozyskać te pieniądze, cieszę się, że w skali kraju wypadamy tak dobrze, jesteśmy też jedynym powiatem nagrodzonym z Opolszczyzny. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, by teraz móc odebrać wyróżnienie – mówiła starosta Małgorzata Tudaj.

AL

naj1.jpeg

naj2.jpeg

naj3.jpeg

naj4.jpeg

 

 

×

Zapisz się do newslettera