Kamera on-line

10 lat partnerstwa powiatów przyniosło wiele korzyści

Mija dekada od podpisania umowy partnerskiej samorządu powiatowego z Kędzierzyna-Koźla z niemieckim powiatem Hohenlohe. Kilkudziesięcioosobowa grupa naszych sąsiadów gościła w powiecie przez kilka dni. Była okazja do podsumowań oraz wytyczenia planów na przyszłość. 5 października z rana delegację powitała starosta Małgorzata Tudaj.

Biorąc pod uwagę to, ile udało się wspólnie zrealizować, możemy tu spokojnie mówić o całej epoce owocnych kontaktów. Oba samorządy od lat rozwijają swoją współpracę m.in. w zakresie kształcenia młodzieży, pieczy zastępczej, służby zdrowia czy rolnictwa.

Od tego czasu młodzież z obu samorządów naprzemiennie odwiedza się, nawiązując kontakty i poznając kulturę i kuchnię sąsiadów. Niedawno w Niemczach gościła grupa młodzieży z Zespołu Szkół nr 1. Program wizyty był napięty, a uczniowie nie tylko mieli okazję podszlifować język, ale również wraz ze swoimi rówieśnikami odwiedzić wiele ciekawych miejsc.  

Takie wymiany od 10 lat odbywają się cyklicznie i oba samorządy, jak i młodzież są z nich bardzo zadowolone.

Przynoszą wiele dobrego, bo po prostu uczymy się od siebie, poznajemy ludzi, mamy okazję popatrzeć na zawody, w jakich się uczymy z innej strony, to bardzo cenne doświadczenie – mówili uczniowie ZS nr 1 po powrocie.

Jakiś czas temu kilkudziesięcioosobowa grupa rolników z powiatu Hohenlohe oraz sąsiedniego powiatu Main-Tauber gościła w kędzierzyńskim starostwie. Celem ich przyjazdu była wymiana doświadczeń oraz omówienie planów dotyczących wprowadzenia nowych metod hodowli, stąd wizyta w dużym gospodarstwie rolnym w Dziergowicach. Na miejscu wymieniono poglądy i dyskutowano m.in. o sposobach produkcji roślinnej. 

W naszym powiecie wiele się o was mówi, cieszymy się z tych relacji, bo przynoszą one korzyści, sporo się dzieje w zakresie kształcenia młodzieży, dlatego sądzimy, że i na polu rolniczym uda się wypracować wiele dobrego – mówili goście z Niemiec.

Od 2016 roku Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kędzierzynie-Koźlu współpracuje z instytucją zajmującą się zagadnieniami rodziny w Niemczech. Podobnie jest w przypadku kędzierzyńsko-kozielskiego szpitala.

AL

goście2.jpeg

goście1.jpeg

goście3.jpeg

×

Zapisz się do newslettera