Kamera on-line

Coraz więcej porodów w kozielskim szpitalu

Przyszłe mamy coraz chętniej wybierają kozielski oddział ginekologiczno-położniczy. Dane pokazują, że wzrosła tam liczba porodów nie tylko wśród mieszkanek naszego powiatu, ale i powiatów ościennych. Oddział stale podnosi jakość usług i może pochwalić się drugim stopniem referencyjności. W szpitalach o II stopniu referencyjności rodzą kobiety będące w ciąży zagrożonej. Są to przeważnie szpitale wojewódzkie. Akurat w naszym przypadku również kozielski SP ZOZ. W takich instytucjach musi znajdować się oddział intensywnej terapii dla wcześniaków, co oznacza, że placówki są przygotowane do intensywnej opieki nad wcześniakami i noworodkami z problemami zdrowotnymi. W Koźlu nie ma znaczenia miejsce zamieszkania ani lekarz prowadzący ciążę. Każda mama może więc zdecydować się na poród właśnie tam.

W obrębie traktu porodowego znajdują się trzy jednoosobowe sale porodowe, sala cięć cesarskich, węzeł sanitarny oraz pokój badań lekarskich i USG. Każda z sal porodowych przystosowana jest do porodów rodzinnych, gdzie rodząca w towarzystwie najbliższej sobie osoby może przyjmować dowolną pozycję do porodu, korzystać ze znajdującego się w niej sprzętu (drabinki, worki „saco”, piłki położnicze, krzesełko porodowe) oraz z możliwości znieczulenia porodu (Entonox – „gaz rozweselający”, TENS, znieczulenie przewodowe). Jedna z sal porodowych wyposażona jest w wannę do porodów w wodzie i tzw. imersji wodnej.

Dział położniczo-noworodkowy

Opieka w odcinku położniczo-noworodkowym sprawowana jest przez dwie położne w systemie matka-dziecko (rooming in), gdzie matka wraz z noworodkiem przebywają stale razem, podczas pobytu w szpitalu. Jest to styl opieki położniczej, który sprzyja karmieniu piersią. Oznacza to zorganizowanie wspólnych sal pobytu dla matki i dziecka. Najlepsze warunki dla takiego systemu stwarzają sale najwyżej z trzema łóżkami – oddział dysponuje siedmioma pokojami dwuosobowymi, które wyposażone są w węzeł sanitarny, wózeczki dziecięce, stanowisko do pielęgnacji noworodka (wanienka i przewijak) oraz szafki. Dzieci od pierwszych chwil życia są karmione pokarmem mamy. Położne promują karmienie naturalne, udzielają pomocy w pierwszych próbach karmienia piersią, są stale do dyspozycji realizując program WHO/UNICEF „10 kroków do udanego karmienia piersią". W jednej z ostatnich akcji „Rodzić po ludzku" oddział zajął pierwsze miejsce w województwie. Współpracuje z Polskim Bankiem Komórek Macierzystych S.A. oraz Bankiem Komórek Macierzystych "Progenis".

W 2017 roku oddział przystąpił do akcji „Szpital przyjazny kangurom". Celem akcji jest wspieranie rodziców w kontakcie „skóra do skóry”, jak również szerzenie wśród społeczeństwa świadomości i znaczenia kangurowania.

Szkoła rodzenia

Przy oddziale funkcjonuje bezpłatna szkoła rodzenia, w której położne i lekarze przygotowują przyszłych rodziców do porodu i opieki nad dzieckiem. Szkoła rodzenia „Odrzańskie Maluchy” ogłosiła właśnie konkurs „Mój bobas i ja„ - na najpiękniejszą fotografię rodzica z dzieckiem. Chcesz wziąć udział w zabawie konkursowej? Przyjdź na zajęcia do szkoły rodzenia i do 2 grudnia przynieś swoje zdjęcie z bobasem. Sponsorem nagrody jest Polski Bank Komórek Macierzystych. Nagrodą będzie kupon na kwotę 1000 zł na wariant czerwony i błękitny oraz kupon o wartości 1200 zł na wariant złoty.

al

szkoła1.jpeg

×

Zapisz się do newslettera