Kamera on-line

Musimy być wszyscy "ambasadorami rodzicielstwa zastępczego". Eksperci z całego kraju w Kędzierzynie-Koźlu

Pod patronatem starosty powiatu w Kędzierzynie-Koźlu odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa na temat rodzicielstwa zastępczego. Jej organizatorem było Stowarzyszenie Rodzin Zastępczych „Dobra Rodzina” oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, a partnerem Uniwersytet Opolski.

Specjaliści różnych dziedzin z całego kraju mówili o tym, jak rozwijać rodzicielstwo zastępcze w Polsce, również na przykładzie powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, który w tej dziedzinie może pochwalić się wieloma sukcesami. Podczas ministerialnej konferencji w Warszawie nazwany został jakiś czas temu ambasadorem rodzicielstwa zastępczego.

W kwestii rodzicielstwa zastępczego nasz powiat na tle kraju, województwa wypada bardzo dobrze, to nasze oczko w głowie. Dzieci powinny się wychowywać w warunkach, które gwarantują ich dobry rozwój, przybliżonych do warunków w biologicznej rodzinie – mówiła starosta Małgorzata Tudaj.

Zorganizowana konferencja stała na bardzo wysokim poziomie merytorycznym.

Osoby zrzeszone w naszym stowarzyszeniu wychowują również dzieci, które potrzebują wsparcia. Stąd pomysł na konferencję poszerzającą naszą wiedzę. Chcemy, aby wiedza teoretyczna była poszerzana o nasze doświadczenia – zaznaczył Gerard Wilczek ze Stowarzyszenia Rodzin Zastępczych „Dobra Rodzina”.

Prof. Alicja Kalus z Uniwersytetu Opolskiego mówiła na temat tożsamości rodziny zastępczej. Jej zainteresowania konsekwentnie dotyczą psychologii małżeństwa i rodziny, w tym zagadnień związanych z bezdzietnością i adopcją. Dr Patrycja Kaszubska-Dziergas opowiedziała o czynnikach warunkujących zaangażowanie ojców zastępczych w rodzinnych domach dziecka na przykładzie ciekawych badań obejmujących różne części Polski. Wiele informacji przekazała Anna Mikołajczyk z Polskiego Instytutu Dogoterapii. Swoją debiutancką prelekcję miała w Kędzierzynie-Koźlu Małgorzata Sawicka, prezes fundacji „Przystanek” z Wrocławia, która mówiła o tym, jak wykorzystywać nowoczesne narzędzia internetowe do promocji rodzin. Swój wykład mieli też psycholog Adam Grzegorczyk z fundacji „Bądź Dobroczyńcą” oraz Danuta Hryniewicz, była dyrektor poradni psychologiczno-pedagogicznej z Raciborza. O tym, jak radzimy sobie z rodzicielstwem zastępczym w samorządzie opowiedziała Marzena Nikel z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kędzierzynie-Koźlu.

Podczas konferencji dzieci, młodzież i dorośli zaprezentowali „Historię pewnego jajka”. Była to opowieść o tym, jak to sowa zaopiekowała się kurczętami. Stanowiła metaforę całej konferencji. Występ został nagrodzony wielkimi brawami. Na koniec 2018 roku w pieczy zastępczej przebywało 71,8 tys. dzieci w Polsce, pozbawionych opieki naturalnej rodziny.

AL

rodz2.jpeg

rodz3.jpeg

rodz4.jpeg

×

Zapisz się do newslettera