Kamera on-line

Wiosną zrobi się naprawdę pięknie. Ulica Wojska Polskiego będzie mienić się kolorami przez cały rok. ZDJĘCIA

Platany, klony, tulipany, róże, trawy ozdobne i wiele innych. Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu zakończyło sadzenie drzew i krzewów przy ulicy Wojska Polskiego w Kędzierzynie-Koźlu. Powiat wygospodarował dodatkowe pieniądze na to, by ta część miasta niemal o każdej porze roku mieniła się kolorami. Pierwsze efekty zobaczymy już na wiosnę.  

Łącznie to aż 153 drzewa, w tym kilkanaście dużych, siedmiometrowych okazów. Poza tym posadzono 1661 sztuk tzw. zieleni niskiej, czyli krzewów i traw. Wśród okazów znajdziemy: platany klonolistne, klony Freemana, klony Red Sunset, robinie akacjowe Frisia - piękna soczysta jaskrawa zieleń. Są też śliwy wiśniowe Pissardi oraz brzozy. Wśród traw: trzcinnik ostrokwiatowy Karl Foerster, jałowiec Tamaricifolia i jałowiec Gold Coast, a także róże, berberysy, tawuły, sosny górskie, tulipany i narcyzy.

- Teren jest bardzo trudny, słaba gleba i duże powierzchnie utwardzone, które powodują, że temperatura jest znacznie wyższa i doprowadza do szybszego parowania wody z gruntu. W zieleni miejskiej mamy też problem z zasoleniem roślin zimą. Rośliny, które dobraliśmy są bardzo odporne na te warunki. Co niektórzy myślą, że można posadzić wszystko to, co w ogródku, otóż nie, rośliny do zieleni miejskiej są ograniczone gatunkowo z przyczyn wyżej wymienionych – zaznacza Joanna Madejowicz, architekt i autorka projektu nasadzeń.  

Wszystkie gatunki były dobierane bardzo skrupulatnie pod jakość gruntu, tak aby mogły przetrwać w trudnych miejskich warunkach.

- Wiosną tulipany i narcyzy, piękne soczyste jaskrawe kolory liści drzew, przełamujące szarość betonu, kwitnące śliwy wiśniowe, kwitnące tawuły, a także trawy ozdobne, które kwitną od końca wiosny do końca roku i pięknie ozdabiają zimą. Róże okrywowe Marathon kwitną aż do późnej jesieni. Jesienią zobaczymy też pięknie przebarwiające się berberysy i klony, nie zabrakło roślin zimozielonych jak jałowce czy sosny gęstokwiatowe, które wypełnią pustkę właśnie zimą i nie pozostawią betonowego krajobrazu – dodaje Joanna Madejowicz z firmy FLORI-ARCH.

Nowe nasadzenia pojawiły się od skrzyżowania ul. Wojska Polskiego z al. JP II aż do siedziby komendy powiatowej policji.

AL

drz1.jpeg

drz2.jpeg

drz3.jpeg

drz4.jpeg

drz5.jpeg

drz6.jpeg

drz7.jpeg

drz8.jpeg

drz9.jpeg

drz10.jpeg

 

 

×

Zapisz się do newslettera