Chór "Kandersino" zaprezentował się z najlepszej strony. Muzycy odebrali gromkie brawa podczas dużego koncertu

Wspaniały koncert ,,Kędzierzyńskiej Filharmonii Młodych”, chóru powiatowego ,,Kandersino”, chóru dziecięcego Kędzierzyńskiej Szkoły Muzycznej oraz dziecięcego zespołu tanecznego Powiatowego Ogniska Artystycznego, odbył się w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 w Kędzierzynie-Koźlu.

Listopadowe koncerty ,,Dla Niepodległej” to już długoletnia muzyczno-patriotyczna tradycja tych zespołów. Hymn Narodowy, Gaude Mater Polonia, Psalm Mikołaja Gomółki ,,Nieście chwałę mocarze”, ,,Polonez Staropolski” w pełni oddały podniosły charakter Święta Odzyskania Niepodległości. Pieśni wyzwoleńcze, powszechnie znane i popularne m. in. Serce w plecaku, Rozkwitają pąki, My pierwsza brygada, zostały wykonane w wersji chóralno-orkiestrowej. Zaangażowanie wykonawców, ciekawe brzmienia orkiestry wywołały u słuchaczy pozytywne wrażenia, co wyrażali wielokrotnie gromkimi brawami.

- W drugiej części programu uhonorowano 200 rocznicę urodzin wielkiego Polaka i muzyka, Stanisława Moniuszki. Nota bene koncert odbył się symbolicznie w bezpośrednim sąsiedztwie ulic Moniuszki i Chopina. Jego świetna ,,Prząśniczka” z układem tanecznym (wielkie brawa dla najmłodszych tancerzy), ognisty i rytmiczny Mazur z ,,Halki”, rozgrzały salę i licznych gości. I wtedy na estradzie pojawił się solista - baryton Wojciech Żemła, wokalista i informatyk w jednej osobie. Jego mocny, ciepły głos wzruszał w sentymentalnych pieśniach Moniuszki, a w balladowej ,,Dziad i Baba” porwał słuchaczy muzycznym dramatyzmem i wyrazistą narracją - relacjonuje Gotfryd Włodarz, dyrygent chóru powiatowego "Kandersino".

Ciekawie wypadły pozostałe wokalne miniatury mistrza z Wilna w wykonaniu chórów. Połączone głosy dziecięcych i dorosłych muzyków pięknie wykonały m. in. ,,Kum i Kuma” oraz ,,Przylecieli sokołowie”. Koncert zwieńczyła słynna aria Skołuby ze ,,Strasznego Dworu” w zdecydowanej interpretacji męskich głosów przy delikatnym akompaniamencie sopranów i altów oraz niezawodnej orkiestry. Podkreślić trzeba rzadko już spotykane w koncertach na żywo rezygnowanie ze wzmocnień elektroniką, mikrofonami i innymi efektami. Klasyczne instrumenty i naturalny głos ludzki wielu wokalistów, stworzyły niebanalne naturalnie piękne i autentyczne brzmienia.

Wszystkim wykonawcom, których była ponad setka należą się wielkie brawa i podziękowania za trud przygotowania tak obszernego programu i jego wykonania na naprawdę przyzwoitym poziomie.

Kolejny koncert ,,Adwentowe zamyślenia - muzyka ciszy” już w niedzielę 15 grudnia o godz. 17:00 w kościele św. Eugeniusza De Mazenoda. Zapraszamy!

Oprac. al

chór.jpeg