Kamera on-line

Mediacja. Powiat od stycznia wprowadza nową usługę w ramach bezpłatnych porad prawnych

Nowemu zagadnieniu poświęcone było spotkanie zorganizowane w Starostwie Powiatowym w Kędzierzynie-Koźlu. Z porad mediatora będą mogli od nowego roku skorzystać mieszkańcy w punkcie przy ul. Damrota w Kędzierzynie-Koźlu.

- Mediator spotyka się z oboma stronami sporu, a spotkanie ma charakter poufny, wszystko po to, by uniknąć rozprawy sądowej. To często przynosi efekt, bo przecież różne są oczekiwania stron, nie zawsze bój sądowy jest dobrym rozwiązaniem, nie zawsze też zdajemy sobie sprawę z tego jakie zawiłości prawne może rodzić proces i mimo, że wydaje nam się, że batalię wygramy, wcale tak być nie musi – podkreśla starosta Małgorzata Tudaj.

- Będziemy się spotykać z każdym kto się do nas zgłosi, tak by rozwiązać spór polubownie. Mediacja bardzo często jest potrzebna w kwestiach rodzinnych, w kwestiach kodeksu cywilnego, gdzie mamy dwie strony umowy. Oczekiwania są różne, jedna strona będzie zadowolona jeśli zostanie przeproszona, drugą usatysfakcjonuje jakaś konkretna korzyść. Bardzo często sprawy potem nie kończą się skierowaniem pozwu, a strony są w stanie się porozumieć - wyjaśnia dr Mariusz Hassa.  

- Trzy lata temu przygotowaliśmy projekt utworzenia szkolnego centrum mediacji rówieśniczej, w ramach tego projektu dzięki pani staroście wdrożyliśmy edukację prawną z mediacją, które są elementem nauczania w naszym liceum. To stała godzina lekcyjna, a uczniowie dzięki niej są przygotowywani do pracy w centrum mediacji, przechodzą szkolenia, które kończą się egzaminami przeprowadzanymi przez prawników z Okręgowej Rady Adwokackiej – zaznacza Marzanna Gądek-Radwanowska, kierownik filii Polskiego Centrum Mediacji działającego przy II LO w Kędzierzynie-Koźlu.

Spotkanie w starostwie odbyło się w ramach kampanii "Wyjaśniamy paragrafy".

AL

mediacje1.jpeg

mediacje2.jpeg

mediacje3.jpeg

mediacje4.jpeg

×

Zapisz się do newslettera