Kamera on-line

Dzielna siedmiolatka nagrodzona przez starostę

Podczas gdy mama siedmioletniej Olimpii z Kędzierzyna-Koźla straciła przytomność pod prysznicem w wyniku zatrucia tlenkiem węgla, dziewczynka wiedziała jak zareagować. Otworzyła okno, drzwi, a potem zadzwoniła po pomoc, zajęła się też półtoraroczną siostrzyczką. Ta historia zasługuje na wielkie słowa uznania, a mogła skończyć się tragicznie. Olimpia odebrała gratulacje i nagrody od starosty, wicestarosty powiatu oraz straży pożarnej.

- Akurat byłam pod prysznicem, kiedy poczułam, że robi mi się słabo. Dudniło mi w uszach, nie mogłam ustać na nogach. Miałam wrażenie jakbym doznała wylewu, potem zjechałam po szybie na podłogę i straciłam przytomność – opowiada Dominika Jastrzębska, mama siedmiolatki.

Wtedy córka zachowała zimną krew i zaczęła działać.

- Kiedy wleciałam do łazienki mama leżała i się trzęsła, to był straszny widok, szybko zadzwoniłam do mojej babci, szybko też zjawiła się ciocia Jowita (od red. na co dzień pracowniczka starostwa powiatowego). Otworzyłam okno i drzwi, zaopiekowałam się też siostrą, potem pamiętam tylko światła karetki pogotowia i wbiegających strażaków, którzy kazali nam szybko opuścić mieszkanie – mówiła dziennikarzom Olimpia.

Mama Olimpii została przetransportowana do Sosnowca, a Olimpia wraz z siostrą na oddział dziecięcy kozielskiego szpitala.

Bez wątpienia można o tobie powiedzieć, że jesteś bohaterem. Jednak mamie również należą się słowa uznania, bo znakomicie wychowała swoje dziecko – mówiła podczas wręczania nagrody Małgorzata Tudaj.

Leszek Morkis z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu, który również uczestniczył w uroczystości, podkreślił, że Olimpia jest przykładem na to, iż warto w szkołach i przedszkolach organizować kampanie edukacyjne.

Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu przeznaczy ponad 16 tysięcy złotych na zakup profesjonalnego sprzętu do nauki pierwszej pomocy, który trafi do sześciu szkół średnich w Kędzierzynie-Koźlu. Każda szkoła zostanie zaopatrzona w profesjonalny sprzęt szkoleniowy, w którego skład wejdą fantom oraz defibrylator AED. Nauka pierwszej pomocy będzie prowadzona na zajęciach z przedmiotu edukacji dla bezpieczeństwa bądź też na zajęciach dodatkowych. To nie pierwszy taki wydatek, bo powiat od lat przeznacza pieniądze na szkolenia w zakresie pierwszej pomocy. W kędzierzyńskim liceum działa też jedna z najlepszych szkolnych drużyn ratowniczych w kraju. Jej opiekunem jest nauczyciel i radny powiatowy Piotr Jahn.

AL

olimpia1.jpeg

olimpia2.jpeg

olimpia3.jpeg

olimpia4.jpeg

×

Zapisz się do newslettera