Kamera on-line

Inwestycje powiatu dostrzeżone przez Komisję Europejską

Działania inwestycyjne naszego powiatu dostrzeżone przez Komisję Europejską. Starostę Małgorzatę Tudaj chwalił sam dyrektor przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Dr Marek Prawda gościł niedawno w powiecie podczas konferencji w Zakrzowie. Słowa uznania pod adresem naszego samorządu przekazano w trakcie obrad zarządu powiatu, a wyróżnienie wręczył Andrzej Sałacki, szef ośrodka sportów olimpijskich (to tam odbyła się konferencja) w Zakrzowie oraz wójt Polskiej Cerekwi Piotr Kanzy.

Niedawno powiat kędzierzyńsko-kozielski został dziewiątym samorządem w kraju, który najlepiej inwestuje pieniądze z Unii. Pismo samorządowe Wspólnota i Uniwersytet Warszawski pokazali najprężniejszych.

– Ten ranking to twarde dane, na których się opieramy, krótko mówiąc nie mieszamy w nim, dlatego jest tak wiarygodny – mówił Andrzej Gniadkowski, zastępca redaktora naczelnego Wspólnoty.

Nasz powiat w kategorii ilości środków wydawanych na remonty dróg nagrodzony został jako jedyny samorząd tego szczebla z całego województwa opolskiego. Miasto Kędzierzyn-Koźle w swojej kategorii zajęło 71. miejsce w kraju. W prezentowanym zestawieniu prześwietlono dotacje ze środków europejskich, z jakich korzystały samorządy w Polsce od 2014 roku (od momentu trwającej cały czas perspektywy budżetowej UE), przeznaczonych na inwestycje transportowe, czyli drogi. Uzasadnieniem tego wyboru jest fakt, że ten dział obejmuje największą cześć funduszy unijnych, jakie pozyskują polskie jednostki.

Ranking przygotowywał prof. Paweł Swianiewicz, kierownik Katedry Rozwoju i Polityki Lokalnej Uniwersytetu Warszawskiego wraz z zespołem eksperckim. W sumie od 2014 roku samorządy wykorzystały 57,5 miliarda zł z funduszy unijnych. Historycznie najwyższe wartości odnotowano w przypadku powiatów.

AL

od3.jpeg

od1.jpeg

od2.jpeg

×

Zapisz się do newslettera