Kamera on-line

Taki był ten rok. Najbardziej rozwojowy dla kozielskiego szpitala

Sporo działo się w służbie zdrowia, gdzie dzięki pozyskanym przez powiat pieniądzom z unii ruszyła wyczekiwana przebudowa szpitala. Powstaje nowy blok operacyjny, centrala monitorująca, oddział intensywnej opieki medycznej i pokój wybudzeń. Na oddziały trafi też dużo nowego sprzętu do jeszcze lepszej diagnostyki pacjentów. SP ZOZ w tym roku musiał zmierzyć się z trudnym zadaniem, w konsekwencji ustawy rządowej przejął bowiem ratownictwo medyczne oraz nocną i świąteczną opiekę zdrowotną. Jednak najtrudniejsze okazało się ponowne uruchomienie neurologii. Kiedy lekarze wypowiedzieli swoje umowy dyrekcja musiała szukać nowej kadry, ta misja niemożliwa udała się i od stycznia 2020 roku oddział rusza na nowo. W 2019 roku ogromnym zaufaniem pacjentów cieszyła się m.in. kozielska urologia i okulistyka, a na oddziale ginekologiczno-położniczym zwiększyła się liczba porodów. W marcu usłyszeliśmy, że lekarze ze szpitala powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu dokonali wtórnego odtworzenia dróg moczowych u pacjenta ze zdiagnozowanym rakiem pęcherza. Skomplikowana operacja trwała sześć godzin, a chorego operował zespół dziesięciu urologów, anestezjologów oraz pielęgniarek. To niezwykle rzadkie operacje w skali kraju, rocznie przeprowadza się ich około pięciu. Również w Europie należą do zupełnej rzadkości. Szpital w 2019 roku podpisał umowę z Opolskim Centrum Onkologii, co otworzyło możliwość leczenia bliżej domu, bez potrzeby dojazdu do Opola. W rankingu „Rzeczpospolitej” za 2019 rok szpital powiatowy z Kędzierzyna-Koźla wyprzedziły tylko duże wojewódzkie ośrodki, a on sam jest jedyną placówką powiatową sklasyfikowaną z całej Opolszczyzny.

Oświata, drogi, transport i rekreacja

Szkoły prowadzone przez powiat zanotowały awans w rankingu „Perspektyw”. Ciekawa oferta edukacyjna przyciągnęła ponad setkę uczniów z innych, często odległych miast. Dzięki pieniądzom z unii powiat kończy budowę nowoczesnego internatu dla uczniów. Oni sami w 2019 roku mogą pochwalić się wieloma sukcesami na olimpiadach i konkursach ogólnokrajowych. Szkoły podpisały też umowy partnerskie w firmami, przez co współpraca z sektorem biznesu jeszcze bardziej się zacieśniła. Były też organizatorem wielu konferencji branżowych.

W 2019 rok ruszyła przebudowa powiatowej przystani „Szkwał”. Teren zostanie oddany do użytku w czerwcu 2020 roku. Powiat na przebudowę pozyskał pieniądze z unii. To będzie najlepsze miejsce do rekreacji nad Odrą, z szeregiem atrakcji, bazą sportową, imprezową oraz gastronomiczną.

Na drogach udało się zakończyć kolejny etap modernizacji ulicy Wojska Polskiego, gdzie posadzono aż 153 drzewa, efekt będzie widoczny już na wiosnę. Pogłębiono też wiadukt w Koźlu Rogach, a nowa droga w gminie Pawłowiczki ma latarnię solarną i strefę bezpieczeństwa ruchu.  

Najtrudniejszym zadaniem była organizacja transport zbiorowego. Powiat po wielu miesiącach negocjacji, skomplikowanych uzgodnień podpisał umowę z firmą GTV BUS. Przewoźnik uruchamia nowe połączenia, wychodzi z ciekawą ofertą okazjonalnych przejazdów do innych miast, a nawet busami na telefon.   

W 2019 roku Starosta Małgorzata Tudaj znalazła się w zarządzie Związku Powiatów Polskich, najważniejszej organizacji samorządowej w kraju. Podczas walnego zgromadzenia w Warszawie aż 384 delegatów z całej Polski nie miało wątpliwości, że starosta z Kędzierzyna-Koźla powinna znaleźć się z ścisłym prezydium tego gremium. Tym samym po raz pierwszy od 20 lat nasz powiat ma swojego przedstawiciela w stolicy. Małgorzata Tudaj jest też reprezentantem województwa opolskiego w ZPP.

AL

podsumowanie 2019.jpeg

×

Zapisz się do newslettera