Mamy najlepszych techników w kraju. Ogólnopolski sukces absolwentów ZSTiO

W Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Kędzierzynie-Koźlu odbyła się uroczystość wręczenia nagród absolwentom tej szkoły w ogólnopolskim konkursie Technik Absolwent 2019 roku, którego organizatorem jest Zarząd Główny Stowarzyszenia Inżynierów Mechaników Polskich w Warszawie i oddziały wojewódzkie.

W XIII edycji tego konkursu, w specjalności technik mechatronik,  pierwsze miejsce w Polsce zdobył Wojciech Rafa,  a trzecie miejsce przypadło Robertowi Jesionowskiemu, obaj są absolwentami ZSTiO.

W uroczystości wzięli udział: Józef Gisman – wicestarosta powiatu, Bogusław Przychocki oraz Bogusław Januszko – prezes i wiceprezes zarządu oddziału Stowarzyszenia Inżynierów Mechaników Polskich w Opolu, dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych w Opolu, Aurelia Stępień – kierownik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego, Beata Kresan - doradca zawodowy z ZSM w Opolu oraz młodzież, nauczyciele i dyrekcja ZSTiO.

Maria Staliś - dyrektor ZSTiO przedstawiła założenia i kryteria konkursu oraz zaprezentowała wyniki,   osiągnięcia Wojciecha Rafy i Roberta Jesionowskiego w olimpiadach i konkursach oraz ich udział w dodatkowych kursach, szkoleniach. Podziękowała nauczycielom i opiekunom uczniów, za ich duży wkład pracy w przygotowanie laureatów do olimpiad i konkursów.

Celem konkursu jest promowanie najlepszych uczniów i absolwentów szkół branży mechanicznej, samochodowej, lotniczej, mechatronicznej i pokrewnych jak np. elektronicznej, energetycznej, ochrony środowiska.

Bogusław Przychocki wręczając Wojciechowi nagrodę za zdobycie pierwszego miejsca podkreślił, że jest to bardzo duże osiągnięcie, ponieważ  rywalizował z ponad 120 absolwentami z całej Polski. Sukces tym większy bo trzecie miejsce zajął również absolwent ZSTiO w Azotach - Robert Jesionowski. Pod nieobecność Roberta, nagrodę odebrała dyr. M. Staliś. Wicestarosta Józef Gisman, w imieniu starosty Małgorzaty Tudaj i całego Zarządu Powiatu pogratulował znalezienia się wśród laureatów tego prestiżowego konkursu. Podkreślił, że na uzyskanie tego wyjątkowego osiągnięcia  składają się nie tylko zdolności, ale także ambicja, pasja i ciężka praca.

Wojciech Rafa, zwracając się do swoich młodszych kolegów położył nacisk na to, by chcieli rozwijać w szkole swoje pasje i zainteresowania, by startowali w olimpiadach i konkursach, zwłaszcza zawodowych, ponieważ będąc laureatami i finalistami mogą być (tak jak on) zwolnieni z egzaminów zawodowych. Mówił też, by solidnie uczyli się matematyki, bo to pozwoli im dostać się na wymarzoną uczelnię.

Oprac. al

abso1.jpeg