Kamera on-line

Błyskawiczna reakcja służb po wykryciu grypy ptaków w Lenartowicach

Na fermie kaczek na os. Lenartowice w Kędzierzynie-Koźlu wykryto ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków. Reakcja służb była błyskawiczna.

Natychmiast została wydana decyzja o zabiciu kaczek w tym gospodarstwie. Podjęliśmy też decyzję prewencyjną o zabiciu kaczek w gospodarstwie kontaktowym, ze względu na bliskość z ogniskiem – mówi Joanna Zdobylak, powiatowy lekarz weterynarii.

Dziś (24.02) w starostwie zebrał się powiatowy zespół kryzysowy, by omówić podjęte działania.

- Gospodarstwo znajduje się w Kędzierzynie-Koźlu, w związku z tym wyznaczyliśmy obszar zapowietrzony, czyli okręg od ogniska o promieniu trzech kilometrów, on wykracza poza granice naszego powiatu. Dlatego to wojewoda swoim zarządzeniem określi zakazy i nakazy, które mają zabezpieczyć przed rozprzestrzenianiem się choroby – dodaje Joanna Zdobylak.

Wkrótce zostaną umieszczone maty dezynfekcyjne, które wydzielą zagrożony obszar.

- Nasze służby zareagowały bardzo sprawnie. Teraz czekamy na rozporządzenie wojewody. Na pewno sprzyja nam pogoda, bo choroba szybciej rozprzestrzenia się w temperaturze poniżej zera. Musimy zachować wszelkie środki ostrożności, od mat po znaki bezpieczeństwa – tłumaczy starosta Małgorzata Tudaj.  

AL

grypa1.jpeg

grypa2.jpeg

grypa3.jpeg

 

×

Zapisz się do newslettera