Kamera on-line

Powiat nagrodzony za innowacyjność przez Polską Agencję Prasową. To pierwsza taka nagroda dla samorządu

Polska Agencja Prasowa nagrodziła najbardziej innowacyjne samorządy. Spośród ponad 300 projektów eksperci wybrali powiat kędzierzyńsko-kozielski jako przykład realizacji innowacyjnych pomysłów. Uroczysta gala z wręczeniem nagród odbyła się w Ministerstwie Rozwoju w Warszawie, gdzie przybyło kilkuset samorządowców z całego kraju.

- Postanowiliśmy zebrać te pomysły, zaprosić do ich przedstawiania, ale tak naprawdę wymyślają je przecież samorządowcy. Uważam, że samorząd jest tym środowiskiem, gdzie tych innowacji powstaje bardzo wiele. Ale trzeba zaznaczyć, że samorządowcy muszą borykać się z wieloma wyzwaniami w niełatwej rzeczywistości, a to trochę sprzyja temu, by wymyślać nowe rozwiązania – podkreślił Jacek Pochłopień, redaktor naczelny serwisu samorządowego Polskiej Agencji Prasowej.

Nadesłane projekty dotyczyły między innymi komunikacji, transportu, ekologii, pozyskiwania energii, a także edukacji i sfery społecznej.

Nowatorskie pomysły mogą być kojarzone z dużymi, kosztownymi projektami. Ale czy zawsze?  - Nie jest tak zawsze, oczywiście dobrze, aby mieć w budżecie pieniądze, ale bywa, że nowe pomysły nie wymagają wkładu finansowego, albo jest on mały, a potrafi wiele zmienić. Im odważniejsze będą samorządy tym lepiej dla mieszkańców, bo przecież to dla nich tworzone są nowe, czasem ryzykowne rozwiązania, które potem okazują się strzałem w dziesiątkę - zaznaczyła starosta Małgorzata Tudaj, która w imieniu starostwa powiatowego odebrała wyróżnienie.

Podczas gali przywołano m.in. Centra Usług Wspólnych, jako te jednostki, które są dobrym przykładem wdrażanym przez samorządy. Centrum Usług Wspólnych powstało także w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Ale pokazywano również projekty edukacyjne (prawo jazdy dla uczniów realizowane przez nasz powiat), sportowe czy związane z reorganizacją urzędów.

Jak zaznaczył obecny na gali minister Cyfryzacji Marek Zagórski, innowacje są wdrażane dla obywateli i mieszkańców.

- Samorządy są po to, żeby obsługiwać mieszkańców i obsługiwać ich w sposób jak najlepszy i najbardziej efektywny a innowacje, nowoczesne technologie, wszystkie rozwiązania - smart city, smart village - to wszystko łączy się i skupia na jednym podstawowym podmiocie, jakim jest obywatel, jakim jest mieszkaniec – powiedział Zagórski.

Zdaniem ministra największą wartością konkursu jest pokazanie tych wszystkich, którzy nie bojąc się, czasami ryzykując, udowadniają, że można to najważniejsze zadanie samorządów realizować w sposób nowoczesny, jednocześnie przyczyniają się do rozwoju polskiej gospodarki.

Wiceminister Rozwoju Wojciech Murdzek podkreślił, że większym progresem będą odznaczać się te samorządy, które preferują niestandardowy sposób działania, nie boją się nietypowych aktywności i nie boją się "bycia pierwszymi" i "wyważania drzwi".

- Innowacyjne, niestandardowe podejście to jest lepszy produkt dla mieszkańców, ale też czasami oznacza to spore oszczędności w naszych kasach, jeżeli chodzi o środki publiczne – zaznaczył.

Laureatów wybrała kapituła w składzie: Jacek Paziewski, dyrektor Biura Analiz i Projektów Strategicznych w Ministerstwie Cyfryzacji, Jan Staniłko, dyrektor Departamentu Innowacji w Ministerstwie Rozwoju, Daniel Baliński, zastępca dyrektora Departamentu Strategii Rozwoju w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Rudolf Borusiewicz, dyrektor biura Związku Powiatów Polskich, Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich, Leszek Świętalski, sekretarz generalny Związku Gmin Wiejskich RP, prof. Stanisław Łobejko, Szkoła Główna Handlowa, dr Tomasz Pilewicz, Szkoła Główna Handlowa, Jacek Pochłopień, redaktor naczelny samorzad.pap.pl.

AL/pap

pap1.jpeg

pap2.jpeg

pap3.jpeg

pap4.jpeg

pap5.jpeg

 

 

 

 

×

Zapisz się do newslettera