Kamera on-line

Bogusław Kaczyński poprowadził fantastyczny koncert Trzech Tenorów organizowany przez Powiat Kędzierzyńsko - Kozielski


W ubiegły piątek w Hali Widowiskowo – Sportowej na osiedlu Azoty Starosta Józef Gisman rozpoczął koncert „Trzech Tenorów” przedstawiając publiczności wielkiego znawcę i propagatora muzyki klasycznej Bogusława Kaczyńskiego, który podjął się roli prowadzenia całości wydarzenia. Tak właśnie zaczęło się świętowanie 10 – lecia istnienia Powiatu Kędzierzyńsko – Kozielskiego – organizatora koncertu.
Trzej tenorzy: Skałuba – Stachura - Wróblewski i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej, prowadzona przez świetnego dyrygenta Sławomira Chrzanowskiego, wytworzyli cudowną aurę, przy której zgromadzona publiczność, w wypełnionej po brzegi hali, nagradzała długo gromkimi brawami każdy utwór. Wszystko to było okraszone anegdotami i opowiastkami gospodarza gali – niezrównanego Bogusława Kaczyńskiego.

Starosta Józef Gisman uroczyście otwiera koncert Trzech Tenorów
Bogusław Kaczyński bardzo interesująco i z dawką humoru opowiadał o muzyce
Po triumfalnym marszu z „Aidy” Verdiego, Paweł Skałuba uraczył nas wspaniałą arią Cavaradossiego z „Toski” Pucciniego, a Ryszard Wróblewski piękną interpretacją arii Jotka Szumią jodły z „Halki” Moniuszki. Całości dopełnił Dariusz Stachura cudownym, dramatycznym wykonaniem arii Nessum dorma z „Turandota” Pucciniego, za którą dostał entuzjastyczne owacje.
W koncercie wystąpił również trójnarodowy chór młodzieżowy „Silesia Cantat” (Chór Mieszany LO Głubczyce – dyr. Tadeusz Eckert + „Capricolium” z Głuchołaz – dyr. Jan Dolny, + chór z Holzminden – dyr. Cordula Sodt), który z powodzeniem wykonał: Chór cyganów z „Trubadura” i sławną Va pensiero z „Nabucca” Verdiego - o jej powstaniu ciekawie opowiadał Bogusław Kaczyński. Dzięki jego dygresjom poznaliśmy kolejne wspomnienia o Mirze Zimińskiej.
Nevena Lilowa (na co dzień nauczycielka śpiewu w Szkole Artystycznej w Krnovie) zaśpiewała słynną Habanerę z „Carmen” Bizeta. Pierwszą część zakończyła wiązanka neapolitańska (Torna a Soriento, Santa Lucia, O sole mio), w której popis swych możliwości dali wspólnie trzej tenorzy entuzjastycznie nagrodzeni przez publiczność.

Trzej Tenorzy podczas wspólnego występu

Po przerwie, dzięki świetnemu triu, na scenie zawitał Jan Kiepura, a dokładniej jego znane pieśni: Ninon Kapera i Brunetki-blondynki z filmu „Kocham wszystkie kobiety”. Utwory te przypomniały znane szlagiery naszych rodziców, jak również pieśń Adama Lat 20. miał mój dziad z „Ptasznika z Tyrolu” Zellera.
Ciekawą inicjatywę podjęło Starostwo Powiatowe, zapraszając obdarzoną ciekawą barwą głosu debiutantkę Patrycję Sołgę (sopran) – mieszkankę Kędzierzyna-Koźla, która zaśpiewała znany i jednocześnie trudny dla wokalistki utwór Webbera z musicalu „Koty” – Memory, za co otrzymała zasłużoną owację.

Utalentowana mieszkanka powiatu kędzierzyńsko - kozielskiego Patrycja Sołga wystapiła również samodzielnie. Zdobyła uznanie Bogusława Kaczyńskiego

Po tym utworze zagościły na scenie arie operetkowe Lehara i Kalmana przeplecione szybką polką Straussa. Nieoczekiwane było wykonanie utworu Canio O surdato mnamurato w interpretacji Dariusza Stachury – melodycznie tożsame z polskim Sto lat, sto lat – sto lat niech żyje nam, zadedykowane Bogusławowi Kaczyńskiemu od całej publiczności, która na stojąco śpiewała razem z tenorem.
Wzruszająco i pięknie zabrzmiał w wykonaniu Pawła Skałuby przepiękny utwór
z musicalu Webbera „West Side Story” – Maria. Końcówka koncertu to wspaniały popis wokalnych (i aktorskich) możliwości tria tenorów w Granadzie Lary i Time to say goodbye Sartoriego (wspólnie z Patrycją Sołgą). Gromkie brawa i prośba o bis były jedyną możliwością uznania i podziękowania za tak doskonały koncert.
Dawno już nie było w Kędzierzynie - Koźlu tak wspaniałego koncertu, spotykającego się z wielkim zainteresowaniem publiczności z terenu całego powiatu, a także z powiatów ościennych. Gośćmi tego wydarzenia byli także przedstawiciele partnerskiego Powiatu Raciborskiego, który w tym dniu przybyli na partnerską wizytę do Kędzierzyna – Koźla oraz partnerzy projektu z czeskiego Krnova.

Pomysłodawcą imprezy oraz prowadzącym całość Festiwalu z ramienia Starostwa Powiatowego jest Krzysztof Walas, na codzień pracujący w Wydziale Geodezji, a w czasie wolnym bez reszty oddający się swojej pasji, jaką jest muzyka klasyczna.

Koncert był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, środków Powiatu Kędzierzyńsko – Kozielskiego oraz sponsorów:
Zakłady Azotowe „Kędzierzyn” S.A.
Famet
Brenntag
Jokey Plastik
BL – Trans
Kopalnia Piasku Kotlarnia
Petrochemia Blachownia S.A.
TP – Elbud
Na koniec należy stwierdzić (wobec nieobecnych) – szkoda, że was tam nie było.

Opracował
Dariusz Niedzielski
oraz Piotr Kramarz


Występ Neveny Lilovej z Krnova
Trzej Tenorzy Patrycja Sołga i Bogusław Kaczyński
Publiczność podczas koncertu dopisała. Zdjęcie wykonał Jakub Mączyński
Starosta Józef Gisman, Przewodnicząca Rady Powiatu Danuta Wróbel oraz Krzysztof Walas w rozmowach z Bogusławem Kaczyńskim po koncercie
Wspólne zdjęcie partnerów: Wicestarosta Marek Matczak, Starosta Józef Gisman, Burmistrz Miasta Krnov Renata Ramazanova, Bogusław Kaczyński oraz Starosta Raciborski Adam Hajduk
Po koncercie podczas rozmów: Przewodnicząca Rady Powiatu Danuta Wróbel, Starosta Józef Gisman, Bogusław Kaczyński oraz Krzysztof Walas
Zestaw logo

×

Zapisz się do newslettera