W Kędzierzynie-Koźlu wypracowują wzory dla całego kraju
Powiat kędzierzyńsko-kozielski jest wzorem dla innych samorządów w kraju, jak pozyskiwać rodziny zastępcze. Od kilku tygodni w starostwie powiatowym spotykają się specjaliści, którzy wypracowują jak najlepsze rozwiązania, które potem wdrażane mają być w całej Polsce.
- Po wszystkim wydamy raport końcowy, który zostanie ogłoszony na ogólnopolskim forum, posłuży innym do tego, jak w skuteczny sposób pozyskiwać rodziny zastępcze, a warto podkreślić, że jest to problem całej Polski – mówi Gerard Wilczek ze Stowarzyszenia Rodzin Zastępczych „Dobra Rodzina”.
Kędzierzyn-Koźle od lat idzie we właściwym kierunku, dlatego to właśnie tu realizowany jest Projekt na Rzecz Rodzicielstwa Zastępczego. W grupie pracują eksperci Uniwersytetu Opolskiego, Uniwersytetu Pedagogicznego z Krakowa, organizacji pozarządowych, warto wspomnieć chociażby fundację „Przystanek Rodzina” z Wrocławia. Są też psycholodzy i przedstawiciele Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.
- Zadbaliśmy o to, by w grupie były czynne rodziny, jestem przekonany, że to właśnie ich trzeba zapytać, czego im potrzeba. Chcemy zebrać te głosy i przekonać się, co mają do powiedzenia. Wspólnie przyjęte rozwiązania zawarte będą w raporcie – dodaje Gerard Wilczek.
Projektowi patronuje Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu. – Cieszę się, że jest z nami stowarzyszenie „Dobra Rodzina”, to dla nas swoisty głos z dołu. W naszym powiecie udało się stworzyć dobry klimat do pozyskiwania rodzin, oczywiście jest jeszcze wiele do zrobienia, ale właśnie po to tu jesteśmy, by wypracowywać najlepsze rozwiązania – mówiła starosta Małgorzata Tudaj.
AL
CAŁY WYWIAD TV TU
Modyfikował: Adam Lecibil Data modyfikacji: 03-03-2020 12:24