Kamera on-line

Zbiór najczęściej zadawanych pytań w sprawie kwarantanny, koronawirusa i leczenia w szpitalu w Koźlu

Przypominamy - zostań w domu! Jeśli nie jest to konieczne - nie wychodź.

Czy podczas kwarantanny może mnie skontrolować policja?

Tak. Policja sprawdza, czy osoby objęte kwarantanną, jej przestrzegają. Jeśli takiej osoby nie ma w domu, zostanie ukarana mandatem karnym w wysokości nawet 30 tysięcy złotych.

Jestem kierowcą. Czy mogę wjechać z towarem do Polski?

Tak. Zawodowych kierowców transportu towarowego i osobowego, którzy wykonują swoje obowiązki, nie obowiązuje zakaz wjazdu ani nakaz kwarantanny.

Po ilu dniach koronawirus daje widoczne objawy?

Okres od zarażenia pacjenta do wystąpienia u niego objawów waha się pomiędzy jednym a czternastoma dniami. Najczęściej jest to około pięciu dni. Jednak u części zarażonych objawy mogą w ogóle nie występować.

Czy za wyjście z domu podczas domowej kwarantanny grozi mi kara finansowa?

Tak. Jeśli osoby, która jest objęta domową kwarantanną, nie będzie w domu, gdy policja przyjdzie ją skontrolować, zostanie ona ukarana mandatem karnym w wysokości nawet 30 tysięcy złotych.

Czy wszystkie przychodnie udzielają teleporad?

Tak, wszystkie przychodnie w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim udzielają porad przez telefon, pełna lista czynnych przychodni na stronie głównej powiatu TU

Z wizyty na odległość (teleporady) mogą również skorzystać pacjenci kontynuujący opiekę u specjalisty, zgodnie z ustalonym planem leczenia i stanem klinicznym. Poradnie specjalistyczne w powiecie udzielają porad przez telefon. Zgodnie z zaleceniami ograniczyły jednak możliwość wejścia do środka, dlatego przed wizytą dzwońmy, telefony TU

Czy mogę wezwać karetkę?

Tak, w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. Należy pamiętać o przekazywaniu pełnych i prawdziwych informacji o swoim stanie zdrowia i nie zatajać informacji o takich objawach, jak gorączka, kaszel, ból głowy, osłabienie, duszność. Ratownicy muszą też wiedzieć, czy pacjent w ostatnim czasie przebywał za granicą lub miał kontakt z osobą zakażoną. Wszystkie te informacje powinny być przekazane już podczas rozmowy z dyspozytorem numeru alarmowego.

Mam zaplanowany zabieg w szpitalu. Czy takie planowe zabiegi będą się odbywać, czy są odwołane?

Szpital w Koźlu na mocy specustawy stał się szpitalem zakaźnym (w całości), dlatego nie odbywają się tam zabiegi planowe. Należy skontaktować się z inną placówką medyczną lub rozważyć odroczenie zabiegu – jeśli jest to możliwe.

Czy lekarze pracujący w kozielskim szpitalu przyjmują pacjentów prywatnie?

To temat indywidualny każdego z medyków. Najprościej skontaktować się z naszym lekarzem drogą telefoniczną i zapytać jak aktualnie wygląda sytuacja.

×

Zapisz się do newslettera