Kamera on-line

Lekarze z Koźla uratowali kobietę dzięki terapii osoczem ozdrowieńca

W kozielskim szpitalu zakaźnym udało się przeprowadzić pierwszą eksperymentalną terapię z użyciem osocza ozdrowieńca, który przeszedł COVID-19. Do placówki przyjęto pacjentkę w 30. tygodniu ciąży, w ciężkim stanie. Wcześniej aż kilka szpitali w kraju odesłało ją gdzie indziej – placówki w Wałbrzychu, Poznaniu i Wrocławiu. Dopiero u nas mieszkanka Jeleniej Góry otrzymała pomoc.

Natychmiast wykonaliśmy cesarskie cięcie, na świat przyszła dziewczynka, mama trafiła na oddział intensywnej terapii, tam jej stan przez tydzień wciąż się pogarszał – relacjonuje dr Jacek Mazur, z-ca dyrektora ds. medycznych szpitala w Koźlu.

Szpital zwrócił się do komisji bioetycznej Opolskiej Izby Lekarskiej o wyrażenie zgody na niestandardową terapię przy użyciu osocza ozdrowieńca.

- Z naszego opolskiego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa pozyskaliśmy takie osocze. Nagle stan pacjentki zaczął poprawiać się w oczach – przyznaje Jacek Mazur.

Obecnie stan zdrowia mamy jest dobry, dziewczynka, która w momencie urodzenia miała 1550 gramów przebywa w szpitalu w Opolu, jej stan również jest dobry. Testy na obecność koronawirusa u noworodka dały wynik negatywny.

AL

covid.jpeg

×

Zapisz się do newslettera