Kamera on-line

Rok obfitował w inwestycje w szpitalu, oświacie i na drogach

W minionym roku powiat kędzierzyńsko-kozielski wydał prawie 14 mln zł na inwestycje. Biorąc pod uwagę wzrost zadań przy niezmiennych od lat dochodach dla samorządu, to dobry wynik. Do tego należy dodać niemal drugie tyle, jakie samorząd zdobył z Unii i przeznaczył wprost na zadania inwestycyjne.

W szpitalu

Szpital w Kędzierzynie-Koźlu rozpoczął największą po latach, wartą 13 mln zł przebudowę. Pieniądze zdobyto z Unii Europejskiej. Chodzi o rozbudowę bloku operacyjnego i budowę Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej (na zdjęciu). Ten ostatni już oddano do użytku, obecnie leczy pacjentów z koronawirusem. Budowa pochłonęła aż 8 mln zł, z tego 6 mln szpital i powiat zdobyli z unii, 2 mln pochodzą z budżetu kędzierzyńskiego starostwa.

nowy oiom.jpeg

Oświata i rekreacja

W 2019 roku ruszyła budowa strefy rekreacji nad Odrą oraz przebudowa nieużytkowanego skrzydła Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej, gdzie powstał nowy internat. Budowa strefy rekreacji z całą infrastrukturą i plażą zakończy się w sierpniu 2020.

szkwał1.jpeg

Prace w internacie już zakończono (foto poniżej). Koszt budowy razem z nową przystanią to 5 mln zł, z czego 3 miliony złotych pochodzą z unijnej dotacji, jaką pozyskało Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu, reszta to wkład samorządu.

internat1.jpeg

W oświacie, poza internatem, wygospodarowano też pieniądze na termomodernizację sali gimnastycznej przy II LO i sporządzenie projektu budowy nowej sali przy I LO. W ZSTiO przeprowadzono modernizację sieci grzewczej. Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu przeznaczyło prawie 20 tys. zł na profesjonalny sprzęt do nauki pierwszej pomocy oraz pieniądze na projekty promocyjne związane z naborem do szkół.

Na drogach

W terminie zakończono przedostatni etap remontu ulicy Wojska Polskiego w Kędzierzynie-Koźlu. Kosztował prawie 1,5 mln zł, z tego połowę samorząd powiatowy zdobył z puli rządowej. To niespełna 1 km nowej, solidnie wzmocnionej nawierzchni ze ścieżką rowerową o szerokości 2,5 metra, którą oddzielono jednometrowym pasem zieleni. Powiat wygospodarował dodatkowe pieniądze na to, by ta część miasta niemal o każdej porze roku mieniła się kolorami i posadził tam 153 drzewa oraz wiele innych roślin (na zdjęciu).

nowe drzewa.jpeg

Powiatowy Zarząd Dróg w Kędzierzynie-Koźlu prowadził też szereg innych inwestycji drogowych. Zakończono pogłębianie wiaduktu w Koźlu-Rogach (foto poniżej), a potem drogowcy zajęli się poprawą bezpieczeństwa. Przykładem jest osiedle Lenartowice w Kędzierzynie, gdzie PZD zamontowało barierki zabezpieczające i próg zwalniający. Prace prowadzone były też w innych miejscach powiatu.

rogi2.jpeg

Powiat kędzierzyńsko-kozielski zakończył gruntowany remont drogi Trawniki-Mierzęcin w gminie Pawłowiczki, bezpośrednio prowadzącej do największego zakładu pracy w okolicy, szkół, przedszkola, instytucji kultury. Drogowcy ustawili m.in. solarną latarnię uliczną z wiatrakiem, która doświetla przejście dla pieszych.

zw1ok.jpeg

Bezpieczeństwo

Trzy bardzo nowoczesne wozy strażackie służą strażakom z naszego powiatu. Dwa średnie i jeden ciężki oddano do użytku w jednostce ratowniczo-gaśniczej w Azotach. Kosztowały 3 mln zł, w tym pieniądze z budżetu państwa oraz Starosta Powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu. Dwa zasiliły komendę powiatową straży pożarnej, jeden działa w szeregach OSP w gminie Pawłowiczki. Ale to nie jedyny sprzęt, bo strażacy wzbogacili się też o nowy QUAD do zadań specjalnych.

wozy1.jpeg

Transport

W Starostwie Powiatowym w Kędzierzynie-Koźlu podpisano umowę z firmą GTV BUS dotyczącą organizacji transportu zbiorowego. Weszła w życie 1 lipca. Po wielomiesięcznych negocjacjach władze powiatu sfinalizowały niezwykle trudne zadanie. GTV BUS zaliczył u nas dobry start, firma zainwestowała w nowe autobusy, dopasowała rozkład do potrzeb, uruchomiła busa na telefon.

Zadania inwestycyjne, jak i praca samorządu oceniona została przez Związek Powiatów Polskich. Powiat za 2019 rok znalazł się na drugi miejscu w kraju i pierwszym na Opolszczyźnie, utrzymując swój wynik z roku 2018.   

×

Zapisz się do newslettera