Kamera on-line

Liceum z Kędzierzyna w TOP 10 krajowych najbardziej innowacyjnych szkół. Za nami gala Zwolnieni z Teorii

Znamy wyniki rankingu najbardziej innowacyjnych szkół w Polsce. Znalazło się w nim niemal 300 placówek z kraju. Najlepiej w województwie opolskim wypadło prowadzone przez powiat II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Kędzierzynie, nokautując licea ze stolicy Opolszczyzny, zaliczając TOP 10 najlepszych placówek w kraju (7 miejsce). Również wysoko, na drugim miejscu w województwie znalazło się I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza z Koźla (40 lokata w kraju).

Ranking Szkół Zwolnieni z Teorii to jedyny ranking, który zamiast wyników matur, analizuje aktywność społeczną i przedsiębiorcze podejście uczniów.  Tworzony jest w oparciu o wyniki uczniów w olimpiadzie Zwolnieni z Teorii, której celem jest to, aby każdy młody człowiek w Polsce mógł zrealizować własną akcję społeczną. Uczniowie działając dla innych, zdobywają kompetencje potrzebne w pracy i prawdziwym życiu takie jak np. umiejętność współpracy, zarządzanie swoim czasem i budżetem, rozwiązywanie problemów, empatia czy wrażliwość społeczna.  

- Uczniowie kędzierzyńskiego liceum w niesamowity sposób podeszli do aktywizacji lokalnej społeczności, zorganizowali bieg charytatywny, podnieśli świadomość ekologiczną, a także wiele osób oswoili z nowinkami informatyczno-technologicznymi – mówili organizatorzy gali.

- Edukacja to stan umysłu. Na to stawia nasze liceum od pięciu lat angażując się z sukcesami w olimpiadę Zwolnieni z Teorii. Jeżeli młodym ludziom da się przestrzeń i wsparcie to ich zaangażowanie, kreatywność nie znają granic. Na uwagę zasługuje fakt dużej samodzielności i przedsiębiorczości. W II LO zrealizowaliśmy 13 projektów w bardzo różnych dziedzinach. Jestem bardzo dumna ze swoich uczniów i nauczycieli. Współczesna szkoła powinna stawiać przede wszystkim na takie kompetencje, bo wtedy stanie się miejscem realizacji pasji, zainteresowań, zdobywania kompetencji, które przygotują uczniów do funkcjonowania we współczesnym świecie - powiedziała Katarzyna Arciszewska-Stępień, dyrektor II LO w Kędzierzynie.

Koordynatorkami projektów w II LO w Kędzierzynie były: Marzanna Gądek-Radwanowska, Alina Pietrzykowska, a w kozielskim liceum: Grażyna Stelmach, Małgorzata Targosz.

Nagrody najlepszym szkołom – podczas gali, która wyjątkowo odbyła się on-line - wręczała m.in. Wicepremier i Minister Rozwoju, Jadwiga Emilewicz, a galę finałową poprowadził Karol Paciorek, popularny polski youtuber. Partnerami Rankingu jest Google.org i Pracuj.pl. Patronat medialny objęli dziennik "Rzeczpospolita" oraz portal Onet.

- Ponad 65% uczniów będzie pracować w zawodach, które dzisiaj jeszcze nie istnieją. W tej nowej rzeczywistości kluczowe będzie rozwijanie umiejętności rozwiązywania problemów, kreatywności i pracy w grupie. To ambitne zadanie wymagające zaangażowania uczniów, rodziców i szkół, organizacji pozarządowych czy firm. W Google wierzymy, że to także zadanie dla nas - mówi Ola Kalinowska-Nowak, dyrektor marketingu Google Poland.

„Szkoły nie przygotowują odpowiednio do życia i pracy” – to hasło, które słychać zbyt często. Projekt Zwolnieni z Teorii pokazuje, że w polskich szkołach i nauczycielach tkwi ogromny potencjał kształtowania osób gotowych na przyszłość. Młodzi sami wiedzą, że to ważna wiedza – z badań Pracuj.pl wynika, że 83% studentów uważa, że już na starcie kariery będzie się oczekiwać od nich konkretnych kompetencji – powiedział Przemysław Gacek, współzałożyciel i prezes zarządu Grupy Pracuj.  

AL

Cały ranking można zobaczyć TU

Relacja z gali on-line na Facebooku - Zwolnieni z Teorii

Relacja RMF24 TU

Foto z archiwum - finał 2019

zwolnieniok.jpeg

×

Zapisz się do newslettera