Kamera on-line

Szpital gotowy na otwarcie! To już pewne. Placówka wraca 22 czerwca

Od poniedziałku 22 czerwca Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej rozpoczyna przyjmowanie pacjentów – potwierdziła na dzisiejszej konferencji prasowej starosta Małgorzata Tudaj.

Wraca Szpitalny Oddział Ratunkowy, Oddział Intensywnej Opieki Medycznej, Oddział Ginekologii i Położnictwa, Oddział Chirurgii Ogólnej, Oddział Laryngologiczny, Oddział Okulistyczny, Oddział Urologii oraz Oddział Neurologii z pododdziałem udarowym. Wkrótce mają być też znane szczegóły powrotu oddziału dziecięcego.

Odnosząc się do sprawy związanej z przekształceniem szpitala starosta podkreśliła, że w marcu mieliśmy zupełnie inną rzeczywistość. – Sytuacja z rozwojem epidemii na świecie była wówczas bardzo gorąca, pamiętamy dramatyczne doniesienia z Włoch i innych krajów, gdzie epidemia bardzo szybko postępowała. Wtedy szykowaliśmy się na najgorszy scenariusz, bano się, że taka sama sytuacja może nas wszystkich spotkać – zaznaczyła Małgorzata Tudaj.

Szefowa zarządu powiatu przypomniała, że już 15 maja zwróciła się do ministra zdrowia o jak najszybsze przywrócenie szpitala. – Mieliśmy od początku świadomość bardzo poważnych ograniczeń w dostępie do specjalistów. Wojewoda podjął decyzję o powrocie 5 czerwca i my od tego czasu cały czas pracowaliśmy nad tym, jak uruchomić szpital, by sprostać wymogom bezpieczeństwa – dodała starosta i podkreśliła, że w czasie kiedy szpital w Koźlu był szpitalem jednoimiennym, wszystkie szpitale w Polsce zawiesiły zabiegi planowe. – To nie była tylko sprawa Kędzierzyna-Koźla, tak było w całej Polsce, dopiero teraz rozpoczęło się stopniowe odwieszanie – zaznaczyła.  

Jak mówił dyrektor Jarosław Kończyło, wydzielone zostały strefy bezpieczeństwa i sposoby przemieszczania się pacjentów z podejrzeniem/zakażeniem COVID-19 oraz pacjentów niezakażonych. - Podzieliliśmy personel na dwie grupy. Osoby pracujące z pacjentami zakażonymi i osoby odseparowane od zakażonych. Nasz personel ma stały i natychmiastowy dostęp do testów w kierunku obecności koronawirusa – zaznaczył szef SP ZOZ.

- Wprowadzamy ankiety  dla wszystkich pacjentów, oceniające ryzyko przeniesienia zakażenia i umożliwiające podjęcie decyzji, co do postępowania z pacjentem. Wprowadziliśmy procedury bezpieczeństwa i postępowania dla personelu i kładziemy nacisk na rygorystyczne ich przestrzeganie. Dzięki współpracy z Urzędem Marszałkowskim, Urzędem Wojewódzkim zostały zakupione wydajne urządzenia dezynfekujące i już pracują. Przemyśleliśmy wydzielenie stref buforowych poza budynkiem szpitala. Nasze procedury są stale weryfikowane zgodnie z najnowszą wiedzą i zaleceniami władz epidemiologicznych i Ministerstwa Zdrowia. Cały czas pracujemy, by jak najsprawniej przebiegała sama procedura przyjęcia do szpitala. Mamy stały kontakt z władzami powiatu i wspólnie dbamy o to, by te zmiany przebiegły jak najłagodniej i bezpiecznie dla społeczności – dodał Jarosław Kończyło.

Powiat kędzierzyńsko-kozielskie na nowy, otwarty w czasie epidemii Oddział Intensywnej Opieki Medycznej, specjalistyczny sprzęt oraz rozbudowę lecznicy, przekazał szpitalowi 2 mln 470 tys. zł. To pieniądze, które w części posłużą ZP ZOZ właśnie teraz, kiedy placówka powoli wraca do normalności i należy myśleć o tym, co będzie po trwającej epidemii.

AL

20200615_132139.jpeg

×

Zapisz się do newslettera