Kamera on-line

Rozpoczyna się budowa obwodnicy północnej Kędzierzyna-Koźla

Wojewoda opolski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej obejmującej budowę północnej obwodnicy Kędzierzyna-Koźla! Decyzja uprawnia inwestora - Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad do rozpoczęcia robót budowlanych jednej z kluczowych inwestycji drogowych na terenie Opolszczyzny.

Jak podaje urząd wojewódzki, budowa nowego odcinka drogi usprawni ruch w kierunku m.in. autostrady A4. Trasę zaplanowano od kędzierzyńskiego osiedla Piastów przez Blachownię i Sławięcice do Ujazdu i autostrady A4. Dzięki temu z miejskich ulic zniknie transport niebezpiecznych materiałów chemicznych z Zakładu Azotowego w Kędzierzynie-Koźlu. -  Między rondem z ul. Armii Krajowej, aż do ronda z drogą wojewódzką 426 to będzie jedna jezdnia z pasem do wymijania, tzw. układ 2+1. Będzie pięć mijanek, co znaczy, że kierowca mniej więcej co 1200 metrów będzie mógł zjechać na odcinek, który umożliwi np. wyprzedzanie. Pozostała trasa między rondem z drogą 426 do końca, to już będzie jedna jezdnia z dwoma pasami ruchu – wyjaśniała Lidia Markowska, p.o. dyrektora opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Inwestycja polega na budowie nowego odcinka drogi krajowej o długości ok. 14,33 km wraz z budową skrzyżowań w postaci rond. Koszt planowanej inwestycji to 272,4 mln zł.

Harmonogram działań:

- 15 października 2018 r. – podpisanie umowy na zaprojektowanie i budowę obwodnicy

- 20 listopada 2019 r. – uzyskanie zmienionej  decyzji o  środowiskowych uwarunkowaniach

- 27 stycznia 2020 r. – złożenie wniosku o uzyskanie decyzji ZRID

- 5 czerwca 2020  – uzyskanie decyzji ZRID

- IV kw. 2022 r. – zakończenie robót

Oprac. al

obwodnica-polnocna-kedzierzyna-kozla-2.jpeg

 

×

Zapisz się do newslettera