Kamera on-line

Władze i przedsiębiorcy promują projekt Zakładów Azotowych Kędzierzyn i Polskiego Koncernu Energetycznego w Brukseli

Przedstawiciele Zakładów Azotowych Kędzierzyn -Polskiego Koncernu Energetycznego z Prezesem Krzysztofem Jałosińskim na czele, władze regionalne - Marszałek Województwa Opolskiego Józef Sebesta oraz władze lokalne - Starosta Powiatu Kędzierzyńsko Kozielskiego Józef Gisman uczestniczyli w dwudniowej delegacji w Brukseli. Celem wyjazdu było przedstawienie projektu ZAK-PKE oraz pozyskanie wsparcia decydentów w zakresie włączenia przedsięwzięcia do 12 Flagowych Projektów Czystych Technologii Węglowych.
Pobyt delegacji z powiatu kędzierzyńsko - kozielskiego rozpoczął się 17 lutego 2009 r. konferencją prasową, podczas której Konsorcjum ZAK S.A. oraz PKE S.A ogłosiło budowę pierwszego na świecie Zeroemisyjnego Kompleksu Energo-Chemicznego, który powstanie w Kędzierzynie-Koźlu. Projekt zaprezentowano szerokiemu gronu decydentów Unii Europejskiej jako innowacyjne rozwiązanie mogące zapewnić bezpieczeństwo energetyczne w Polsce i UE. Jest to kolejny krok konsorcjum w celu zwiększenia świadomości projektu i jego szans na uzyskanie dofinansowania unijnego.

„Dzięki innowacyjnemu zastosowaniu technologii CCS (wychwytywania i składowania węgla) oraz IGCC (zgazowanie węgla) kompleks będzie wytwarzać nie tylko energię elektryczną i cieplną, ale również gaz syntezowy.” – stwierdza Krzysztof Jałosiński, Prezes Zarządu ZAK S.A. „Unia Europejska, obecnie wydobywa
i kupuje gaz. Nasz projekt, który umożliwi produkcję gazu z węgla, będzie trzecim filarem zapewniającym bezpieczeństwo dostaw tego surowca.” - dodaje.

Konsorcjum zamierza finansować projekt z własnych funduszy, ale równocześnie zabiega o dofinansowanie z unijnego Projektu Flagowego Czystych Technologii Węglowych. Podczas grudniowego spotkania Rada Europejska zdecydowała przeznaczyć ok. 9 mld euro na 10-12 projektów demonstracyjnych w całej Unii. Zarówno innowacyjne rozwiązania projektu w Kędzierzynie-Koźlu jak i jego strategicznie ważna lokalizacja dają ZAK i PKE duże szanse na otrzymanie pomocy finansowej z Unii Europejskiej. Ostateczna decyzja Komisji Europejskiej, co do tego, który projekt wesprzeć finansowo powinna zapaść do końca tego roku.

„Nasz projekt ma duże szanse na uzyskanie finansowania z Unii Europejskiej. Przede wszystkim pozwala na przetestowanie, aż 20 innowacyjnych technologii,
co jest niespotykane dla innych tego typu projektów. Na naszą korzyść działa również kryterium geograficzne – instalacja zostanie wybudowana na terenie Górnego Śląska, jednego z największych emitentów CO2 w Europie.” - podsumowuje Krzysztof Jałosiński, Prezes Zarządu ZAK S.A.

Projekt ZAK S.A. i PKE S.A. w przeciwieństwie do innych projektów demonstracyjnych, nie tylko dostarczy elektryczność i ciepło, ale pozwoli dodatkowo na produkcję surowców chemicznych, m.in. metanolu, mocznika, wodoru,
a w przyszłości również syntetycznych paliw. Projekt już w fazie demonstracyjnej zapewni produkcję gazu syntezowego w ilości wystarczającej dla wyprodukowania 0,5 mln ton metanolu w skali roku. Wyeliminuje to w Polsce potrzebę importu tego surowca zza granicy i w całości zaspokoi polskie zapotrzebowanie na metanol.

„Węgiel jest i będzie jednym z głównych surowców energetycznych Unii Europejskiej. Dlatego powinniśmy inwestować w rozwój czystych technologii węglowych
oraz karbochemii, co pozwoli zwiększyć europejską niezależność poprzez np. produkcję paliw." - dodaje Krzysztof Jałosiński, Prezes Zarządu ZAK S.A.

Projekt będzie całkowicie ekologiczny. Łączne zmniejszenie emisji CO2 z tytułu samego projektu demonstracyjnego wyniesie około 3 milionów ton rocznie (92%). Długofalowo, wdrożenie rozwiązań z projektu na szeroką skalę zredukuje wpływ Pakietu Klimatycznego na ceny energii dla konsumentów i przemysłu.

„Polska zamierza ograniczyć emisje CO2, tak jak to wynika z ustaleń Unii Europejskiej. Chcemy w związku z tym wybudować co najmniej dwie instalacje demonstracyjne wychwytywania i składowania pod ziemią dwutlenku węgla. Będą to instalacje całkowicie bezemisyjne. Jedną z tych instalacji mógłby być projekt Południowego Koncernu Energetycznego dla Zakładów Azotowych w Kędzierzynie-Koźlu. Projekt ten jest unikalny w skali Europejskiej, bo zapewnia nie tylko bezemisyjną produkcję energii elektrycznej i ciepła, ale przede wszystkim produkcję gazu syntetycznego do wytwarzania nawozów sztucznych, który zastąpi import gazu ziemnego z Rosji." – komentuje Jerzy Buzek, Poseł Parlamentu Europejskiego.

Plany pozyskiwania dla projektu dofinansowania unijnego wspiera polskie Ministerstwo Gospodarki. Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki zadeklarował w zeszłym tygodniu, że w planach resortu gospodarki znajdują się dwa projekty dotyczące zastosowania wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla (CCS) – „Jeden związany będzie z nowym blokiem węgla brunatnego w Elektrowni Bełchatów. Drugi to wspólna inicjatywa Elektrowni Blachownia oraz Zakładów Azotowych Kędzierzyn. Zostały one już zgłoszone do Komisji Europejskiej” – podkreślił minister. Są to również dwa projekty najsilniej wspierane przez polski rząd.

Projekt konsorcjum ZAK S.A. i PKE S.A. ma pełne wsparcie władz regionalnych i lokalnych, m.in. Wojewody Opolskiego, Marszałka Województwa Opolskiego oraz Starosty Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego. Jego powstanie w Powiecie Kędzierzyńsko – Kozielskim stworzy warunki dalszego rozwoju w oparciu o dostępne – doskonale przygotowane kadry energetyków i chemików.

Kompleks zostanie zrealizowany do 2015 roku. Aktualnie trwają prace nad przygotowaniem pełnego studium wykonalności
Prezes ZAK SA Krzysztof Jałosiński i przedstawiciele Kędzierzyna-Koźla podczas prezentacji
Poseł Robert Węgrzyn, Prezes ZAK S.A. Krzysztof Jałosiński i Starosta Józef Gisman rozmawiają z Eurodeputowanym prof. Jerzym Buzkiem

×

Zapisz się do newslettera