Kamera on-line

Omawiano koncepcje polskiego odcinka kanału Dunaj-Odra-Łaba. Ma biec przez nasz powiat

Do 4 września tego roku potrwają konsultacje publiczne wariantów przebiegu połączenia polskiego odcinka Dunaj-Odra-Łaba. Konsultacje otworzyła minister Anna Moskwa podczas wideokonferencji, w której wzięło udział ponad 40 przedstawicieli samorządów terytorialnych i administracji rządowej z obszaru oddziaływania planowanej drogi wodnej.

Konsultacje z udziałem samorządowców i ekspertów odbyły się również w kędzierzyńskim starostwie powiatowym, gdzie omawiano poszczególne warianty przebiegu kanału. Spotkanie otworzył wicestarosta Józef Gisman. Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej reprezentowała pełnomocnik Gabriela Tomik. Obecny był także kapitan żeglugi śródlądowej Czesław Szarek, wójtowie gmin Bierawa oraz Cisek – Krzysztof Ficoń i Rajmund Frischko, a także gminy Kędzierzyn-Koźle, którą reprezentował wiceprezydent Artur Maruszczak. W roboczym spotkaniu wzięli też udział urzędnicy z wydziału ochrony środowiska i wydziału zarządzania kryzysowego starostwa powiatowego.

W Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej kontynuowane są prace nad przygotowaniem Programu Rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej. Na potrzeby programu prowadzone są także analizy odnoszące się do dróg wodnych funkcjonalnie powiązanych z drogą wodną na Odrze - połączenia Dunaj-Odra-Łaba (Kędzierzyn-Koźle - Chałupki) oraz Kanału Śląskiego.

Do 4 września ministerstwo zbiera uwagi do opracowanej przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA wariantowej koncepcji przebiegu połączenia Dunaj-Odra-Łaba na terenie Polski.

Jest to kolejna odsłona konsultacji programu odrzańskiego. Podobna formuła włączenia samorządów terytorialnych do prac studialnych dotyczyła odcinka Odry od Kędzierzyna-Koźla do ujścia Nysy Łużyckiej (w listopadzie 2017 r) i odcinka granicznego Odry (w kwietniu 2018 roku). Koncepcja Kanału Śląskiego była przedmiotem konsultacji w sierpniu i wrześniu 2019 roku.

Zainteresowane podmioty mogą zgłaszać swoje uwagi i propozycje na adres poczty elektronicznej

Oprac. al

kanał1.jpeg

kanał2.jpeg

kanał3.jpeg

kanał4.jpeg

kanał6.jpeg

 

×

Zapisz się do newslettera