Kamera on-line

Podsumowanie projektu Leonardo da Vinci „Agropuzzle” w Polsce – Komorno 25-31 marca 2012r.

 

Ostatnia mobilność w ramach projektu Agropuzzle, Leonardo da Vinci odbyła się w ostatnim tygodniu marca w Polsce. Uczestnicy projektu z Czech, Słowacji, Grecji i Francji, przybyli do Kędzierzyna-Koźla w niedzielny wieczór.

Poniedziałek (26 marca) zagraniczni goście rozpoczęli od spaceru w stronę Starostwa Powiatowego gdzie o godzinie 9.00 zostali przyjęci  przez wicestarostę Powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego – Gabrielę Tomik. Usłyszeli parę zdań na temat  lokalizacji oraz historii Kędzierzyna-Koźla, jak również turystyki i szkolnictwa w tym regionie. Koordynatorzy zostali obdarowani książkami o lokalnej tematyce. Następnie uczestnicy spotkania udali się do szkoły w Komornie - gospodarzy tej mobilności. Po spotkaniu z dyrektorem, uczniowie  z Komorna pokazali i opisali jak  wygląda i funkcjonuje szkoła. Największe wrażenie na uczestnikach zrobiły: parking dla uczniów, pracownie komputerowe i mnóstwo zieleni wokół szkoły. Po południu uczestnicy pojechali na Górę Świętej Anny gdzie wysłuchali prelekcji na temat obszaru chronionego  oraz ciekawostek geologiczno-historycznych tego miejsca.

Kolejny dzień wizyty, to najciekawszy ale i najbardziej pracowity dzień mobilności. Najpierw odbyła się wizyta w przedsiębiorstwie produkującym podkłady  do produkcji pieczarek, przy okazji której zapoznano się z działaniem linii do produkcji pelet-ekologicznego paliwa powstałego ze słomy. Kolejny punkt programu to zwiedzanie  przedsiębiorstwa  pana Krzywniaka zajmującego się hodowlą ryb, działalnością agroturystyczną jak i rolniczą. Ostatnim miejscem odwiedzonym tego dnia było gospodarstwo państwa Bulik, którzy zajmują się chowem świń.

W środę uczestnicy udali się do Krakowa, gdzie spędzili kolejne trzy dni. Po południu prowadzeni przez przewodnika spędzili czas na spacerze po najciekawszych zakątkach Krakowa. Czwartek to dzień wycieczki do zabytkowej kopalni soli w  Wieliczce. Zwiedzono także Jaskinie Nietoperzową. Na ostatni dzień spotkania w ramach projektu przypadła wizyta w Oświęcimiu, w byłym, niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. Wizyta ta pozostawiła swoje piętno na wszystkich uczestnikach projektu. Dla większości uczestników spoza Polski była to pierwsza i na pewno niezapomniana wizyta w takim miejscu.

W czasie wizyty odbywały się regularne prezentacje na temat m. in. zabytków UNESCO w Polsce, projektu Natura 2000 dotyczącego  sposobów ochrony środowiska.

W sobotę uczestnicy projektu rozjechali się do domów kończąc ostatnią mobilność w ramach realizowanego projektu Leonardo da Vinci „Agropuzzle”.

DSC_0034.jpeg
DSC_0144.jpeg
IMG_7291.jpeg
IMG_7366.jpeg
IMG_7367.jpeg

×

Zapisz się do newslettera