Patron naszych imprez przewodniczącym Parlamentu Europejskiego
Jerzy Buzek od 14 lipca pełni funkcję Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Były premier już od lat wspiera swoją wiedzą i doświadczeniem działania Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego. Otwierał wraz z nami X Jubileuszowy Spływ Pływadeł, nie szczędząc przy tym słów uznania pod adresem organizatorów tej imprezy. Objął również Honorowy Patronat nad tegoroczną edycją Święta Wszystkich Wodniaków. Ponadto profesor Jerzy Buzek brał udział w licznych prelekcjach, spotkaniach i konferencjach naukowych, dotyczących sektora chemicznego, które odbywały się na terenie powiatu.
Przypomnijmy, w jaki sposób profesor Jerzy Buzek zdobył Parlament Europejski. Nowy przewodniczący wygrał miażdżącą przewagą głosów, 555 głosów oddanych na Buzka, a tylko 89 na szwedzką europosłankę Evę-Britt Svensson. Tym samym na najbliższe 2,5 roku Polak stanął na czele Europarlamentu. To najwyższa funkcja międzynarodowa, jaką kiedykolwiek sprawował Polak.
Zaraz po wyborze Buzek wygłosił swoje pierwsze polityczne przemówienie. Wezwał do ratyfikacji traktatu lizbońskiego, przywołał credo rewolucji francuskiej "wolność, równość, braterstwo", upomniał się o obecność kobiet w życiu publicznym. I zwrócił się do kolegów ze wszystkich państw - "Od pięciu lat wspólnie budujemy zjednoczoną Europę. Nie ma nas i was. Możemy mocno powiedzieć: to jest nasza wspólna Europa".
Nowy Przewodniczący w swoim przemówieniu zwrócił również uwagę na kwestie praw człowieka - zaznaczył, że będzie to teraz dla niego priorytetem. Mówił również o konieczności zmian w Parlamencie Europejskim, o jego usprawnieniu i konieczności włączenia w projekt europejski obywateli naszych krajów, coraz bardziej obojętnych.
-Postaram się abyśmy razem zrobili wszystko, by to zmienić - deklarował Jerzy Buzek.
(...)Przed laty, marzyłem, aby być posłem na Sejm. Dzisiaj obejmuję funkcję Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, o której, w moim kraju, nie umiałbym nawet marzyć. Tak zmienia się nasza Europa. Ten wybór traktuję jako znak dla naszych krajów - Estonii, Łotwy, Litwy, Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Słowenii, Rumunii i Bułgarii. Traktuję też, jako wyraz hołdu dla milionów obywateli naszych krajów, którzy nie poddali się złowrogiemu systemowi. Czuję się reprezentantem wszystkich tych krajów - dodał w swoim inauguracyjnym przemówieniu. Mówiłem o odpowiedzialności. Każdy z nas europosłów dostał do ręki trochę władzy. Ale władza to przede wszystkim odpowiedzialność za obywateli. Ja czuję na sobie tę odpowiedzialność. Obywatele Unii zaufali nam. W sprawach wielkich musimy stać na straży demokracji. W sprawach podstawowych, mieszkańcy Europy oczekują od nas polityków, że wyjdziemy z kryzysu i musimy natychmiast się tym zająć.
Komentarze po wyborze Polaka na Przewodniczącego Europarlamentu były niezwykle pozytywne, spora część eurodeputowanych liczy, że profesor Buzek doda parlamentowi nowej energii.
- "Tak jak Jan Paweł II przewietrzył Watykan, tak samo dobrze by było gdyby Buzek był w europarlamencie takim ”świeżym powiewem" - podkreśla jeden z europosłów. I dodaje - "Widzę, że te oczekiwania wobec Buzka są większe, niż były wobec dotychczasowych przewodniczących. I nie ograniczają się tylko do otwierania i zamykania sesji".
Sprostać tak wielkim oczekiwaniom to z pewnością duża odpowiedzialność. Jerzy Buzek jest osobą, która nie zawiedzie wielu oczekiwań kierowanych pod jego adresem, przede wszystkim od swoich rodaków. „Nigdy nie zapomnę skąd przyszedłem” –mówił w jednym z wywiadów. Wierzymy, że jego nowa 2,5 letnia misja w Parlamencie Europejskim odniesie sukces, a także wymierne korzyści dla Polski.