Kamera on-line

SOR i OIOM będą dostępne dla mieszkańców powiatu

Utrzymanie Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej dla pacjentów zakażonych koronawirusem i "niecovidowych" oraz przyjmowanie pacjentów z podejrzeniem zakażenia to podstawowe założenia funkcjonowania szpitala w Kędzierzynie-Koźlu po 15 dniu września. Od teraz placówka jest jedną z dziewięciu wielospecjalistycznych w kraju.

Jak przekazała na antenie Radia Opole Barbara Pawlos z Narodowego Funduszu Zdrowia z Opola:  - Decyzją wojewody SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu został wpisany na pierwszy i trzeci poziom zabezpieczenia szpitalnego w walce z COVID-19. Na pierwszy poziom zabezpieczenia będą trafiać pacjenci z podejrzeniem zakażenia koronawirusem do czasu uzyskania pozytywnego lub negatywnego wyniku testu. Na trzeci poziom będą trafiać pacjenci wymagający wysokospecjalistycznego leczenia z jednoczesnym rozpoznaniem koronawirusa. OIOM szpitala będzie przeznaczony zarówno dla pacjentów zakażonych koronawirusem, jak i pacjentów "niecovidowych", oczywiście przy zachowaniu wszelkich wymogów sanitarnych.

Szpitalny Oddział Ratunkowy i Oddział Intensywnej Opieki Medycznej będą dostępne dla mieszkańców naszego powiatu. Rozwiązanie to w dłuższej perspektywie ma ustabilizować funkcjonowanie szpitala. Dyrektor placówki zyskał bowiem możliwość elastycznej zmiany ilości łóżek na oddziale dla pacjentów zakażonych SARS-CoV-2, w zależności od realnych potrzeb. Z OIOM wydzielono 10 łóżek dla pacjentów „covidowych”. Zabiegi planowe realizowane są zgodnie z umówionymi terminami, działają również poradnie i placówki pobrań, jak i pozostałe otwarte już oddziały szpitalne, a w dłuższej perspektywie szpital chce wznowić działalność Oddziału Wewnętrznego.

Przypomnijmy, nowy Oddział Intensywnej Opieki Medycznej (na zdjęciu poniżej) został otwarty na początku kwietnia tego roku. Inwestycja warta 8 mln zł została zrealizowana ze środków unijnych oraz budżetu powiatu. To jeden z najnowocześniejszych takich oddziałów w regionie. W trakcie realizacji planowanej od dawna inwestycji wybuchła epidemia koronawirusa, w wyniku której decyzją wojewody cały kozielski szpital został przekształcony w placówkę zakaźną dla osób zarażonych z całego regionu. Prace dokończono więc w ekspresowym tempie kilka tygodni przed planowanym terminem.

Oprac. al

oiom-1.jpeg

×

Zapisz się do newslettera